Doroczne spotkanie branży tworzyw sztucznych „Perspektywy - Innowacje - Wyzwania” organizowane przez Fundację PlasticsEurope Polska oraz Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych odbyło się 22 maja w Kielcach, w przeddzień rozpoczęcia XXI Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych Plastpol 2017.
Warto przypomnieć, iż Targi Plastpol skupiają producentów maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych producentów i przetwórców tworzyw sztucznych, gumy oraz recyklerów. Tegoroczna edycja największych w Polsce i Europie Środkowej targów branży tworzyw sztucznych odbyła się w kompleksie Targów Kielce w dniach od 23 do 26 maja 2017 roku.
W spotkaniu, tradycyjnie już, udział wzięli czołowi przedstawiciele reprezentujący przemysł przetwórstwa tworzyw sztucznych, jak również eksperci i specjaliści z dziedziny gospodarki i finansów. Konferencję otworzył Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce a po nim głos zabrał Jeremi Mordasewicz, ekspert ekonomiczny reprezentujący konfederację Lewiatan.
Jeremi Mordasewicz jest od 1991 związany z organizacjami pracodawców i przedsiębiorców. Był jednym z organizatorów Business Centre Club oraz członkiem rady i wiceprezesem zarządu tej organizacji. Jest doradcą zarządu i ekspertem Konfederacji Lewiatan. Był członkiem Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. W 2015 roku został powołany w skład nowo powstałej Rady Dialogu Społecznego.
W niezwykle ciekawym wystąpieniu wskazał on na szereg niepokojących zjawisk, zagrażających stabilnemu rozwojowi gospodarki zarówno polskiej jak i europejskiej. Uwagę uczestników konferencji zapewne przykuł slajd, zaprezentowany przez prelegenta, który w dobitny sposób wskazywał nasilenie tendencji populistycznych na świecie w ostatnich latach.
Helena Huovinen, wiceprezes Basell Orlen Polyolefins oraz prezes zarządu Fundacji Plastics Europe, przedstawiła w swoim wystapieniu najnowsze dane rynkowe dotyczące produkcji i zapotrzebowania na tworzywa w skali globalnej. Prelegentka zwróciła uwagę, iż od lat piećdziesiatych ubiegłego wieku notuje się ciągły, ale zarazem dynamiczny, wzrost produkcji tworzyw. Dziś przemysł tworzyw sztucznych to już 18% sprzedaży rynku chemicznego w Europie.
Niejako uzupełnieniem tej prelekcji był referat dr. Tadeusza Nowickiego, prezesa zarządu Ergis SA i prezesa zarządu Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych, który w swojej wypowiedzi skoncentrował się na danych statystycznych dotyczących rynku polskiego.
Thorsten Kuhmann, reprezentujący niemieckie stowarzyszenie producentów maszyn do przetwórstwa tworzyw i gumy VDMA, przedstawił ideę Smart Factory, realizującą cele wynikające z założeń Przemysłu 4.0. Sesję dotyczącą przemysłu tworzyw sztucznych w ujęciu rynkowym zakończyła Silvia Freni - Sterrantino, przedstawicielka European Plastic Converters, przedstawiając wyniki raportu Agencji Wieselhuber & Partners dotyczącego konkurencyjności przetwórców tworzyw sztucznych w UE.