Po przerwie kawowej obfitującej w kuluarowe dyskusje, głos zabrał Rudiger Baunemann z Plastics Europe Deutschland, mówiąc o tworzywach sztucznych w kontekście bezpieczeństwa użytkowników. Robert Szyman, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych, omówił potencjalne skutki wprowadzenia ograniczeń stosowania dwutlenku tytanu dla branży przetwórców tworzyw sztucznych.
Uczestnicy konferencji z dużym zainteresowaniem wysłuchali prelekcji przedstawiciela administracji rządowej. Łukasz Sosnowski reprezentujący Departament Innowacji Ministerstwa Rozwoju przedstawił odpowiedź Polski na europejskie propozycje Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ). W czerwcu 2016 roku opublikowano Zarządzenie Ministra Rozwoju w sprawie utworzenia Zespołu do spraw Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Do prac w Zespole zostali zaproszeni przedstawiciele resortów: środowiska, edukacji narodowej, energii, infrastruktury i budownictwa, nauki i szkolnictwa wyższego, rodziny, pracy i polityki społecznej, rolnictwa i rozwoju wsi oraz zdrowa. Przedstawiciel Ministerstwa poinformował, że w robocze prace Zespołu włączeni zostaną także przedsiębiorcy, przedstawiciele nauki i inne podmioty, których dotyczy GOZ. Celem prac Zespołu jest określenie szans i zagrożeń oraz mocnych i słabych stron w kontekście transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, wypracowywanie stanowiska do inicjatyw Unii Europejskiej dotyczących transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym oraz opracowanie i monitorowanie Mapy Drogowej w zakresie wdrożenia gospodarki o obiegu zamkniętym w Polsce, określającego w szczególności cele i priorytety działania wraz z ich horyzontem czasowym i instytucjami odpowiedzialnymi za ich realizację.
Referatem kończącym sesję było wystąpienie Kazimierza Borkowskiego z Fundacji PlasticsEurope Polska, który omówił zagadnienie tworzyw sztucznych uznawanych za jeden z obszarów o kluczowych znaczeniu dla gospodarki o obiegu zamkniętym. Tworzywa sztuczne należą do jednego z pięciu (pozostałe to: straty żywności, surowce krytyczne, budownictwo i rozbiórki oraz biomasa i bioprodukty) krytycznych zagadnień dla powodzenia GOZ. Problemem niezwykle istotnym dla branży tworzyw jest kwestia zagospodarowania odpadów, skupiająca uwagę legislatorów. Trwają wciąż dyskusje nad konkretnymi rozwiązaniami tej kwestii. 14 marca br. podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego debatowano w sprawie pakietu czterech dyrektyw dotyczących gospodarowania odpadami. Zaproponowano wyznaczenie ambitniejszych celów w zakresie zwiększenia poziomu ich recyklingu, do roku 2030 odzysk winien wynosić 80% masy wszystkich opakowań, a 60% w przypadku opakowań z tworzyw sztucznych do roku 2025.
Finalnym punktem konferencji była dyskusja panelowa, której celem była próba znalezienia odpowiedzi na pytanie czy GOZ wymusi transformację przemysłu tworzyw sztucznych i jaki będzie jej kierunek. W dyskusji moderowanej przez Jerzego Majchrzaka wzięli udział przedstawiciele przemysłu i administracji, w tym wymienieni już prelegenci: Rudiger Baunemann, Tadeusz Nowicki, Łukasz Sosnowski, Maciej Kostański - dyrektor biura zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Rur i Kształtek z Tworzyw Sztucznych oraz Maciej Kubanek - prezes zarządu Polskiego Związku Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR”.
Dyskutanci, będący przedstawicielami różnych interesariuszy GOZ, zagwarantowali wielowątkową i stojącą na bardzo wysokim poziomie merytorycznym debatę, w której znalazło sie miejsce zarówno na analizę problemów dotykających przetwórców tworzyw jak i próbę określenia dróg, którymi winna podążać branża. Wydaje się, iż szczególnie ważną kwestią dla powodzenia GOZ jest współpraca wszystkich zainteresowanych środowisk, włączając w to szczególnie administrację rządową.
Jacek Leszczyński
Zdjęcia
J. Leszczyński