Sukces targów Fakuma 2024: cyfryzacja i gospodarka o obiegu zamkniętym w centrum uwagi

Sukces targów Fakuma 2024:…

Targi Fakuma 2024 przebiegły pod hasłem „Digitalizacja spotyka się z gospodarką o obiegu zamkniętym”. Od 15 do 19 października 2024 r. 1639 wystawców zaprezentowało swoje innowacje w zakresie wydajności, zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym w dwunastu zapełnionych halach i w pełni zarezerwowanych foyer. Z udziałem zagranicznych wystawców na poziomie 47,5% (w poprzednim roku: 44,0%), tegoroczna impreza targowa po raz kolejny zajęła wysoką globalną pozycję w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Spośród 1639 wystawców (+3 w porównaniu do 2023 r.), 778 pochodziło z wielu krajów - w tym 167 firm z Chin, 142 z Włoch, 81 ze Szwajcarii, 77 z Austrii i 51 z Turcji.

Dla producentów i użytkowników, priorytetowymi tematami były zwiększanie efektywności, stabilność procesów, powtarzalność oraz minimalizacja czasów przezbrojeń. Aby zapewnić konkurencyjność, przetwórcy tworzyw sztucznych dopasowują wszystkie możliwe parametry za pomocą środków technicznych i organizacyjnych, a także inwestycji.


Fakuma 2024

Targi Fakuma dały również nowy impuls aspektowi holistycznego projektowania produktów oraz promowania recyklingu i degradowalności. Projektowanie dla recyklingu - ten cel staje się coraz bardziej widoczny w produkcji wyrobów. Pomysły na zrównoważone rozwiązania w zakresie opakowań, mieszanek recyklingowych i rozwiązań zastępujących metal były równie ważnym tematem na targach, jak maszyny do rozdrabniania i mielenia, systemy chłodzenia i energooszczędna technologia kontroli temperatury form, systemy monitorowania procesów i gromadzenia danych, a także innowacje w dziedzinie przemysłowego druku 3D. Tematem targów Fakuma było również rosnące wykorzystanie surowców pochodzących z obiegu zamkniętego zamiast surowców kopalnych.

Główne tematy na Fakuma to cyfryzacja, automatyzacja, elastyczność, efektywność energetyczna i zrównoważony rozwój. Ustanawianie zamkniętych cykli materiałowych, optymalizacja produktów pod kątem recyklingu oraz przetwarzanie recyklatów na zastosowania wysokiej jakości były jednymi z najważniejszych zagadnień. Innowacje w technologii formowania wtryskowego również cieszyły się dużym zainteresowaniem – systemy z napędami całkowicie elektrycznymi, które czynią maszyny elastycznymi i wydajnymi, wynosząc je na nowy poziom efektywności.


Fakuma 2024

Fakuma skupiła się na cyfryzacji, automatyzacji, elastyczności, efektywności energetycznej i zrównoważonym rozwoju. Jednymi z najważniejszych tematów było tworzenie zamkniętych cykli materiałowych, optymalizacja produktów pod kątem recyklingu i przetwarzanie recyklatów w zastosowaniach wysokiej jakości. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również innowacje w technologii formowania wtryskowego - systemy z całkowicie elektrycznymi napędami, które sprawiają, że maszyny są bardziej wszechstronne i wydajne.

W tym roku specjalistyczna społeczność ekspertów miała do dyspozycji wiele atrakcyjnych wydarzeń w ramach programu targów. Po pierwsze, po południu pierwszego dnia targów odbyła się druga edycja „Okrągłego Stołu Fakuma”, tym razem pod hasłem „Digitalizacja - sukces czy porażka?”. Wybrany panel ekspertów obejmował prof. dr Michaela Braungarta, założyciela i dyrektora naukowego Braungart Epea, Mirandę Burtscher, kierownika ds. kontroli operacyjnej w Alpla, Guido Frohnhausa, dyrektora ds. technologii w firmie Arburg, prof. dr inż. Hansa-Josefa Endresa z Instytutu Tworzyw Sztucznych i Gospodarki Obiegu Zamkniętego na Uniwersytecie Leibniza w Hanowerze. Pod przewodnictwem inż. Markusa Lülinga, redaktora naczelnego K-Profi, paneliści zastanawiali się, w jakim stopniu cyfryzacja oferuje rozwiązania w obszarach zrównoważonego rozwoju i niedoboru wykwalifikowanych pracowników. Jednoznaczny wniosek znanego panelu: cyfryzacja jest na topie! Jest koniecznością! Jest narzędziem skuteczności, a skuteczność prowadzi do większej wydajności.


Fauma 2024

Szczególną atrakcją w tym roku był „Piątek Kariery”: organizatorzy targów, rada doradcza wystawców i wystawcy wspólnie zorganizowali kampanię dla uczniów, studentów i osób rozpoczynających karierę pod hasłem „Formuj swoje marzenia, formuj swoją przyszłość”. Celem było poinformowanie młodych ludzi o możliwościach kariery w branży tworzyw sztucznych, a jednocześnie przekazanie wiedzy na temat tworzyw sztucznych. Kampania została bardzo dobrze przyjęta - wielu wystawców zorganizowało zajęcia, wycieczki po stoiskach targowych i wgląd za kulisy przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Fakuma 2024

Reportaże

Forum