Odbywające się w Warszawie w dn. 28-29 października spotkanie World Recycling Convention to cykliczne wydarzenie organizowane przez organizację non-profit Bureau of International Recycilng (BIR) z siedzibą w Brukseli. Reprezentuje ona ponad 850 firm prywatnych i 40 stowarzyszeń krajowych działających w obszarze recyklingu.
Tematyka jesiennego spotkania była szeroka i obejmowała główne obszary działalności firm z branży recyklingowej. Osobne sesje poświęcone były recyklingowi tworzyw sztucznych, papieru, opon czy metali.
Na marginesie głównego wątku obrad dyskutanci poruszali szereg tematów związanych z szeroko pojmowanym recyklingiem. Zdaniem uczestników spotkania popyt na surowce z recyklingu jest ogromny, a upowszechnienie ponownego przetwarzania odpadów daje potężny impuls rozwojowy gospodarce. Według danych BIR branża recyklingu zatrudnia ok. 1,6 miliona osób na całym świecie i przetwarza ponad 600 mln ton surowców wtórnych rocznie.
- Międzynarodowy handel surowców wtórnych odgrywa kluczową rolę w rozwoju gospodarek oraz wzroście PKB - powiedział Pailak Mzikian z firmy Soex International AG. - Jednak wielu konsumentów nadal niechętnie kupuje niektóre przedmioty zawierające materiały pochodzące z recyklingu. A należy podkreślić, że wyroby wytworzone z materiałów pochodzących z recyklingu muszą spełniać te same standardy jakości, jak te produkowane przy użyciu materiałów pierwotnych.
Uczestnicy konwencji podkreślali, że dla Polski upowszechnienie recyklingu jest nie tylko wielkim wyzwaniem, ale także szansą na rozwój gospodarczy. Ponadto recykling ma także ważny aspekt środowiskowy. Nowo wprowadzone przepisy w zakresie utrzymania porządku w gminach stanowią dobre ramy prawne dla rozwoju recyklingu, ale istotnym aspektem jest także współpraca społeczna w zakresie wdrażania tych przepisów.