Systemy ociepleń na styropianie - sprawdzony standard bezpieczeństwa elewacji

Systemy ociepleń na styropianie…

"Czy w Polsce potrzebne są dodatkowe dokumenty podnoszące standardy bezpieczeństwa pożarowego?" - to temat przewodni konferencji prasowej, którą Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) zorganizowało 26 lutego 2019 r. w Hotelu Lord w Warszawie. Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu reprezentowali prezes Zarządu PSPS Kamil Kiejna i Jerzy Rutka, członek Zarządu.

W ocenie PSPS wypracowywanie dodatkowych standardów, w szczególności dotyczących bezpieczeństwa, wymaga kompleksowego podejścia do tematu, a co za tym idzie współpracy wielu środowisk. Za kluczowe dla bezpieczeństwa pożarowego uznano przestrzeganie i egzekwowanie stosowania obowiązujących przepisów dotyczących komplementarności instalowanych wyrobów ociepleniowych - systemów ETICS. Podkreślono także znaczenie dobrych praktyk wykonawczych, zgodnych z instrukcjami systemodawców, ośrodków badawczych i organizacji branżowych.

Analizując stan bezpieczeństwa pożarowego w naszym kraju, Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu przypomniało, że opinie obiektywnych ekspertów, doświadczenia instytutów badawczych, dostępne statystyki czy ekspertyzy przypadków pożarów potwierdzają, że funkcjonujące od lat rozwiązania oparte na kompletnych systemach ociepleń (ETICS) są bezpieczne i zapewniają nierozprzestrzenianie ognia na elewacji bez względu na rodzaj zastosowanej izolacji. Ponadto nie ma jakichkolwiek obiektywnych dowodów na to, że w Polsce istnieje, a tym bardziej że rośnie zagrożenie pożarowe ocieplonych budynków. Krajowe wymagania w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, podobnie jak przyjęte w nich metody badawcze są skuteczne i adekwatne do funkcjonujących w naszym kraju rozwiązań.

W trakcie spotkania odniesiono się do opublikowanych niedawno "Wytycznych projektowania ocieplenia elewacji budynków z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe SITP-03:2018". Obok budzącej środowiskowe kontrowersje sprawy pominięcia głosu przeważającej części branży przy opracowywaniu tego dokumentu podkreślono niespotykane wcześniej w materiałach tego rodzaju bezpośrednie promowanie rozwiązań technicznych z wykorzystaniem jednego, konkretnie wskazanego materiału w postaci pasów i stref z wełny mineralnej. Wskazano, że tak jednoznaczne ujęcie tej kwestii faworyzuje jeden rodzaj termoizolacji, mimo iż na rynku dostępne są inne technologie i materiały o tej klasie reakcji na ogień. Wiele uwagi poświęcono wątpliwościom co do zaproponowanych w Wytycznych rozwiązań łączenia dwóch, zupełnie różnych, typów izolacji na elewacji budynku (styropianu i wełny). Wskazano na negatywne doświadczenia z praktyki wykonawczej i eksploatacyjnej z krajów (np. Czechy, Słowacja), w których przeforsowano takie rozwiązania oraz na zastrzeżenia dotyczące ich kosztów, wpływu na dostępność wyrobów i usług oraz na cele w zakresie termomodernizacji.

Podczas konferencji podkreślono, że potrzeba poprawy bezpieczeństwa pożarowego musi istnieć obiektywnie i nie powinna być wywoływana celowo, w szczególności oddolnie. Zdaniem PSPS budowanie poczucia zagrożenia, podsycanie negatywnych emocji informacjami o pojedynczych przypadkach pożarów w kraju czy spektakularnych pożarach, np. w Wielkiej Brytanii (w budynkach z rozwiązaniami niedopuszczonymi w Polsce!), może wprowadzać w błąd co do poziomu bezpieczeństwa pożarowego w naszym kraju i potrzeby poprawy obecnych standardów. Wskazywano, że obowiązujące przepisy nie są przypadkowe, pochodzą od upoważnionych do tego organów państwowych, zostały poprzedzone badaniami, analizami obiektywnych jednostek i szerokimi konsultacjami, oraz że wymagania stawiane budynkom są też stale monitorowane.

W trakcie spotkania zaakcentowano, że bezpieczeństwo nie ma wrogów, szczególnie w branży budowlanej, a dostrzeganie zagrożeń i umiejętność szacowania ryzyka nie jest bynajmniej domeną jednego środowiska. "Cel wymagań w zakresie projektowania, wykonania czy odbioru prac nie może budzić żadnych wątpliwości. Dotyczy to w szczególności wymagań dodatkowych, za którymi z definicji stoją wyższe standardy" - zaznaczono w podsumowaniu konferencji.

Źródło: PSPS


Czytaj więcej:
Prawo 473