Torby z tworzyw pod ostrzałem
Dlatego też European Bioplastics postuluje wprowadzenie opłat, opodatkowanie bądź nawet całkowity zakaz stosowania toreb na zakupy wykonanych z tworzyw konwencjonalnych. Stanowisko to stowarzyszenie uzupełnia bardziej szczegółowymi zalecaniami. Po pierwsze, generalnie przepis nie powinien dotyczyć toreb przynajmniej w połowie składających się z komponentu biologicznego. Po drugie, spod zakazu wyłączone byłyby też w krajach prowadzących recykling odpadów organicznych kompostowalne torby zgodne z normą EN 13432 i zawierające co najmniej 50 proc. zawartości organicznej.
- Torby z biotworzyw staną się w ten sposób symbolem efektywnej gospodarki surowcami - mówi François de Bie ze stowarzyszenia European Bioplastics.
Zdaniem EB, torby na zakupy z wysoką zawartością komponentu biologicznego posiadają znacznie niższy ślad węglowy aniżeli tradycyjne torby. W ten sposób ich używanie ma się przyczyniać do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Używanie kompostowalnych toreb na zakupy przyczynia się ponadto, twierdzą przedstawiciele stowarzyszenia, do zwiększenia ilości bioodpadów i poprawy jakości kompostu w krajach prowadzących zbiórkę odpadów organicznych.