Instytut Chemii Przemysłowej w Warszawie opracował i wdraża nową technologię otrzymywania tworzyw konstrukcyjnych z butelek PET w procesie wytłaczania reaktywnego.
Projekt Instytutu Chemii Przemysłowej jest przykładem nowatorskiego, proekologicznego rozwiązania technologicznego i wyrobu o wysokiej jakości przy wykorzystaniu polskiej myśli technicznej. Jednostka od wielu lat konsekwentnie doskonali i rozwija technologie z zakresu recyklingu surowców wtórnych w kierunku uzyskiwania produktów o najwyższej jakości i konkurencyjnych wskaźnikach techniczno-ekonomicznych.
Opracowane rozwiązanie umożliwiło osiągnięcie wysokiego poziomu technologicznego w nowym i rozwijanym na świecie kierunku jakim jest wytłaczanie reaktywne. W wyniku zachodzących w czasie wytłaczania reakcji chemicznych pomiędzy grupami funkcyjnymi PET i grupą funkcyjną modyfikatora tworzą się trwałe wiązania chemiczne, a otrzymany polimer wykazuje własności tworzywa konstrukcyjnego. Na podkreślenie zasługuje efekt ekologiczny w postaci utylizacji 1200 ton odpadów rocznie, co stanowi 240 mln sztuk zużytych butelek PET w przypadku tylko jednej linii technologicznej, jak również zmniejszenie deficytu w handlu zagranicznym poprzez wprowadzenie na rynek krajowy nowego tworzywa, jako zamiennika importowanych tworzyw konstrukcyjnych oraz możliwość eksportu produktu.
Innowacyjność oraz nowatorskie rozwiązania opracowanej technologii potwierdza uzyskana ochrona patentowa.
Warto wiedzieć, że wytłaczanie reaktywne jest intensywnie rozwijanym, nowoczesnym i jednocześnie wyjątkowo perspektywicznym kierunkiem inżynierii materiałowej. Stanowi również tańszy sposób otrzymywania tworzyw o pożądanych właściwościach, niż synteza nowych rodzajów tworzyw. Wytłaczanie reaktywne ma szereg zalet wynikających z faktu prowadzenia procesu w dwuślimakowej wytłaczarce, która gwarantuje stałą wydajność i ciągłość procesu, oraz w przypadku mieszanin polimerowych możliwość kontroli struktury. Ze względu na brak lotnych rozpuszczalników, proces jest przyjazny dla środowiska. Ponadto czas przebywania reagentów jest kontrolowany.