Tegoroczna, piąta edycja Techco Forum była wyjątkową okazją do wymiany doświadczeń i nawiązywania nowych kontaktów między uczestnikami. Podczas paneli dyskusyjnych, rozmów eksperckich oraz prezentacji perspektywy w zakresie zielonej transformacji i najnowszych rozwiązań technologicznych oraz uwarunkowań regulacyjnych, przedstawili reprezentanci firm i organizacji z sektora chemicznego, a także przedstawiciele środowisk naukowych, prawniczych oraz instytucji unijnych.
Polska Chemia w Prezydencji PL
Podczas otwarcia V Techco Forum, Miłosz Motyka, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, zwrócił uwagę na kluczowe wyzwania, jakie stoją przed sektorem chemicznym w kontekście transformacji energetycznej i zbliżającej się prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. W przemówieniu otwierającym podkreślił, że transformacja energetyczna, choć niezwykle wymagająca, jest niezbędnym krokiem w kierunku zrównoważonej przyszłości. Zaznaczył przy tym, że polska administracja aktywnie wsłuchuje się w potrzeby branży, aby wspólnie wypracowywać najlepsze rozwiązania wspierające rozwój przemysłu.
Minister podkreślił, że nadchodząca prezydencja Polski w Radzie UE będzie szansą na nadanie kierunku kluczowym europejskim inicjatywom. Wskazał, że głos Polski może stać się jednym z wiodących w Radzie UE, zwłaszcza w kontekście działań na rzecz wzmacniania konkurencyjności przemysłu, a także zapewnienia bezpieczeństwa w kluczowych sektorach, takich jak energetyka, gospodarka, zdrowie czy środowisko.
Słowa Ministra Motyki wybrzmiały jako zaproszenie do dialogu i współpracy administracji i branży przemysłowej. Wyraził nadzieję, że wnioski płynące z obrad Forum staną się cennym wkładem w kształtowanie polityki zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym, szczególnie w kontekście nowych dyrektyw i regulacji, które mają istotne znaczenie dla przyszłości przemysłu chemicznego.
Podczas otwarcia prezentację wygłosił również dr inż. Tomasz Zieliński, Prezes Zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego. Zaprezentował plan działania organizacji na czas prezydencji Polski w Radzie UE. W ramach wystąpienia przybliżył również wytyczne polityczne na nową kadencję Komisji Europejskiej (2024–2029), szczególnie istotne z perspektywy branży chemicznej.
Omówione priorytety obejmują m.in. przygotowanie aktów prawnych, które ułatwią funkcjonowanie sektora i zwiększą jego konkurencyjność, takich jak Clean Industrial Deal, Pakiet Przemysłowy dla Chemii, a także rewizje rozporządzeń takich jak REACH, IED czy RED II. W centrum polskiego przesłania na czas prezydencji znalazło się bezpieczeństwo w wielu wymiarach - militarnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym, zdrowotnym, cywilnym i informacyjnym.
Prezes Zieliński przypomniał także o Manifeście Polskiej Chemii, który stanowi fundament działań PIPC podczas prezydencji. Dokument ten, promowany nie tylko w kontekście unijnym, jest kluczowym narzędziem do współpracy z administracją krajową i europejską w celu wzmacniania przemysłu chemicznego.
Następnie odbył się panel dyskusyjny "Polska Chemia w Prezydencji PL", w którym udział wzięli Krzysztof Chmieliński, Radca, Departament Innowacji i Polityki Przemysłowej, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Adam Gniazdowski, Government & Regulatory Affairs Manager, Dział Strategii, Qemetica, Jarosław Muczek, Dyrektor ds. Komunikacji i Relacji Zewnętrznych, BASF Polska, Jakub Ruszel, Dyrektor Wykonawczy ds. Zarządzania Ryzykiem i Zgodnością, Orlen. Dyskusję moderowała Joanna Adamska-Lindemann, Dyrektor Zarządzająca, Polska Izba Przemysłu Chemicznego. Paneliści zgodnie wskazali, że nadchodząca prezydencja to wyjątkowa szansa dla Polski, by wpłynąć na kształtowanie unijnej polityki przemysłowej i klimatyczno-energetycznej. Podkreślali, że bezpieczeństwo energetyczne musi opierać się na racjonalnej transformacji, a zbyt szybkie i nakładające się na siebie cele klimatyczne mogą stanowić zagrożenie dla stabilności energetycznej. Zwrócili uwagę na konieczność rewizji polityki przemysłowej, aby chronić i rozwijać przemysł w Europie, oraz potrzebę aktualizacji mechanizmu CBAM, aby uwzględniał emisje związane z transportem produktów do Europy. Ważny w dyskusji był głos przedstawiciela administracji, który wskazał tematy, na które Polska będzie zwracała szczególną uwagę podczas prezydencji w Radzie UE, do których należą m.in.:
- wzmacnianie normalizowania polityki przemysłowej wykraczającej poza politykę klimatyczną, w celu zwiększenia globalnej konkurencyjności i zapewnienia bezpieczeństwa,
- wysokie ceny energii,
- racjonalizacja obciążeń regulacyjnych, zakładająca uproszczenie regulacji oraz wprowadzenie mechanizmów gwarantujących, że w przyszłości przed implementacją regulacji zostaną przeanalizowane skutki ich wprowadzenia.
Wspólnym przesłaniem panelu było wskazanie na konieczność dialogu między administracją a przemysłem, który pozwoli wypracować przyszłościowe rozwiązania. Uczestnicy zgodzili się, że skuteczna współpraca pozwoli nie tylko odpowiedzieć na wyzwania związane z transformacją energetyczną, lecz także wzmocnić konkurencyjność europejskiego przemysłu chemicznego w obliczu globalnych zmian.