Zielona i zrównoważona transformacja
Następnie rozpoczął się kolejny blok dotyczący tematyki środowiskowej. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać prezentacji raportu "Zrównoważony rozwój w firmach produkcyjnych w Polsce: szansa i zysk… czy wyzwanie i obowiązek?". Agnieszka Łyczak-Szymczyk, Sustainability Manager, BASF Polska oraz Katarzyna Zalewska, Head of Sustainability Expertise, Kantar Polska omówiły wyniki badania zrealizowanego przez Kantar na zlecenie firmy BASF. Okazuje się, że istnieje wpływ wielkości firmy na istotne przekonania co do biznesowego wymiaru tematu zrównoważonego rozwoju. Co więcej, temat zrównoważonego rozwoju i ESG budził w uczestnikach badania wiele różnych, często skrajnych emocji.
Prezentacje w tej części agendy wyróżniały się dużą różnorodnością i obejmowały zarówno kwestie technologiczne i regulacyjne, jak i innowacyjne zielone rozwiązania. Radosław Włodarski, Sales Manager, Desotec Polska omówił metody usuwania zanieczyszczeń z wykorzystaniem węgla aktywnego oraz przedstawił projekty zrealizowane przez firmę w tym zakresie.
Grzegorz Semerjak, Dyrektor Technologii i Rozwoju, Orlen Południe, przedstawił dane na temat przepływu materiałowego w Polsce i UE, a także dotyczące cyrkularności. Przedstawił wyzwania związane z zieloną transformacją, a także na podstawie case study omówił, jaka jest strategia Spółki na transformację w kierunku biorafinerii.
Z kolei Marek Sulewski, Kierownik Obszaru Sprzedaży ds. Cyfryzacji, ABB Polska, opowiedział o sposobach zarządzania wydajnością aktywów (APM), aby osiągnąć doskonałość operacyjną poprzez minimalizowanie przestojów i optymalizację pracy maszyn oraz systemów przemysłowych.
W kontekście regulacyjnym miała miejsce premiera raportu opracowanego na zlecenie PIPC, w ramach której Miłosz Tomasik, Partner, kancelaria Kozłowski Tomasik Oszczak sp.k., przybliżył uczestnikom zarys zmian w nowelizacji Dyrektywy IED oraz wskazał możliwe rozwiązania legislacyjne służące wprowadzeniu ich do polskiego porządku prawnego. Dostęp po pełnej analizy mają Członkowie Izby.
Sławomir Kulikowski, Head of Innovation oraz Joanna Hejft, Client Partner, Atos Poland, omówili zastosowanie technologii AR, VR i MR w kontekście cyfrowych bliźniaków, a także ich roli w symulacjach procesów produkcyjnych, podkreślając korzyści, takie jak zwiększenie efektywności operacyjnej, redukcję kosztów czy pozytywny wpływ na środowisko.
Odbyła się także rozmowa z przedstawicielem administracji - Łukaszem Tomaszewskim, Dyrektorem Departamentu Odnawialnych Źródeł Energii w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, którą poprowadził Bartosz Jagielski, Specjalista ds. Regulacji, Polska Izba Przemysłu Chemicznego. Tematem rozmowy było wsparcie dla energochłonnego przemysłu chemicznego, w kontekście transformacji energetycznej, rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz mechanizmów finansowych i regulacyjnych w Polsce. Ekspert przedstawił m.in. mechanizmy wsparcia, jakie przewiduje nowelizacja ustawy o OZE dla zakładów przemysłowych o wysokim zużyciu energii, w tym w sektorze chemicznym.
Ważnym punktem tej części agendy był panel dyskusyjny "Przemysł chemiczny na drodze zielonych zmian - zrównoważony rozwój, środowisko i wyzwania jutra", który prowadziła Klaudia Kleps, Dyrektor Pionu Rzecznictwa i Legislacji w Polskiej Izbie Przemysłu Chemicznego. W dyskusji wzięli udział Marek Bodal, Szef Biura Efektywności Energetycznej i Dekarbonizacji, Rafineria Gdańska, Agnieszka Łyczak-Szymczyk, Sustainability Manager, BASF Polska oraz Katarzyna Zalewska, Head of Sustainability Expertise, Kantar Polska. Prelegenci skupili się na kluczowych aspektach związanych ze zrównoważonym rozwojem w biznesie, omawiając jego postrzeganie i miejsce we współczesnych strategiach przedsiębiorstw, na podstawie wyników badania BASF i Kantar. Eksperci wskazywali również na różnicę między założeniami strategii a ich praktyczną realizacją, wskazując na bariery i korzyści wynikające z wdrażania zrównoważonych działań. Szczególną uwagę poświęcono zielonej transformacji jako odpowiedzi na zmiany rynkowe, oczekiwania konsumentów, regulatorów oraz dynamiczne otoczenie gospodarcze.
Na zakończenie tej części konferencji, jak co roku, odbyło się wręczenie certyfikatów Ramowego Systemu Zarządzania Responsible Care - programu nadzorowanego przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego. Wyróżnione zostały firmy: Sarpi Dąbrowa Górnicza, Donauchem, PCC Exol, PCC Synteza oraz Nordmann Rassmann Polska.
Transformacja energetyczna - regulacje, koszty, technologie
Ostatni blok tematyczny pierwszego dnia wydarzenia skupiony był na zagadnieniach regulacyjnych w kontekście transformacji energetycznej przemysłu chemicznego. Maciej Pyrka, Kierownik Zespołu Strategii, Analiz i Aukcji, Kobize/Cake podkreślił znaczenie integracji systemu EU ETS z mechanizmem CBAM w celu łagodzenia presji konkurencyjnej i przeciwdziałania zjawisku carbon leakage. Wskazał również na Europejski Centralny Bank Węglowy (ECCB) jako narzędzie stabilizacji rynku oraz wsparcia celów klimatycznych, co umożliwiłoby skuteczniejsze zarządzanie podażą uprawnień do emisji i integrację z globalnymi systemami.