Należy też wspomnieć, że system uplastyczniający wtryskarki spełnia wiele różnych wymagań. Ponieważ stale rosną wymagania odnośnie jakości wytwarzanych wyrobów, to zakres zastosowań został zoptymalizowany poprzez wspomniany już stały stosunek L/D 22:1 dla trzech rozmiarów ślimaka jednostki wtryskowej.
Same ślimaki wykonano ze stali chromowanej. Zaprojektowano je z pomocą programu CAE. W układach tej serii może być w pełni wykorzystany skok ślimaka oraz zalety stałego stosunku L/D. Takie ślimaki gwarantują szeroki zakres zastosowań w przetwórstwie tworzyw sztucznych.
W odniesieniu do ślimaków do przetwórstwa poliolefin konieczne jest połączenie wysokiej wydajności plastyfikacji z doskonałą homogenizacją tworzywa. W tym celu Battenfeld opracował ślimaki o specjalnej konstrukcji. Za sprawą dodatkowych bruzd w strefie zasilającej są one bardzo dobrze wypełnione. Z kolei strefa mieszania, która została połączona ze strefą dozowania zapewnia dobrą homogenizację tworzywa. Z tak zaprojektowanym ślimakiem możliwa jest też właściwa dyspersja koloru i to z małą procentową ilością użytego barwnika. Jeśli chodzi natomiast o ślimaki do PVC, to producent dostarcza jednostki wtryskowe do przetwórstwa PVC-H i samego PVC.
We wtryskarkach zastosowano układ sterowania Unilog. Wyróżnia go m.in. wielopoziomowy system haseł dostępu do maszyny, który chroni wtryskarkę przed osobami niepowołanymi i zapewnia pełną kontrolę nad przebiegiem produkcji. Co szczególnie istotne, dzięki zastosowaniu systemu ustawiania parametrów opartego na jednostkach fizycznych możliwe jest przenoszenie ustawień procesu pomiędzy wtryskarkami o różnych wielkościach.