Zakrętka trwale związana z butelką - ALPLA już gotowa

Zakrętka trwale związana z…

Zgodnie z Dyrektywą Unii Europejskiej, Polska tak jak pozostałe państwa członkowskie UE, najpóźniej do lipca 2024 roku jest zobowiązana do wdrożenia nakrętek trwale przymocowanych do butelek. Zmiana ta ma na celu znaczne zmniejszenie ilości zakrętek jako oddzielnych odpadów a przez to zwiększenie poziomu odzysku tego cennego surowca.

Obecnie w większości przypadków zakrętki nie są przymocowane do butelek, przez co często nie trafiają do segregacji, a następnie recyklingu. Rozwiązaniem jest ich przymocowanie do opakowania, co może wydawać się prostą sprawą, jednak w rzeczywistości stanowi duże technologiczne wyzwanie. 

Zgodnie z Dyrektywą SUP (Single Use Plastics), do lipca 2024 roku wszystkie kraje członkowskie UE zobowiązane są do wdrożenia nakrętek trwale przymocowanych do butelek. Z jednej strony będą musiały być one kompatybilne z istniejącymi typami gwintów butelek, a z drugiej mają zaspokajać potrzeby konsumentów w zakresie praktycznych i wygodnych rozwiązań. Do tej pory przy ich projektowaniu kierowano się obowiązującymi standardami, teraz jednak, aby rozwiązanie było przyjazne dla użytkownika, konieczne jest opracowanie zupełnie nowych modeli zakrętek.

relax
Zakrętka Relax

Firma ALPLA już teraz oferuje trzy innowacyjne wzory zakrętek "na uwięzi": Relax, Soul i Dance. Każda z nich spełnia wymagania w zakresie trwałości i funkcjonalności. Przede wszystkim do ich produkcji nie jest potrzebny żaden dodatkowy materiał w porównaniu ze standardowymi zakrętkami. Pozostają trwale związane z opakowaniem napoju od jego napełnienia, aż do spożycia, by potem po prawidłowej segregacji trafić razem z butelką do recyklingu nie generując oddzielnych odpadów. W kontekście działalności operacyjnej rozwiązania te nie wymagają wprowadzania modyfikacji technicznych ani dodatkowych inwestycji w istniejące linie rozlewnicze a ponadto można je stosować na opakowaniach o różnej wielkości.

soul
Zakrętka Soul

- W naszej działalności ogromną wagę przywiązujemy do kwestii zrównoważonego rozwoju i innowacyjności, co ma kluczowe znaczenie w kwestii minimalizacji wpływu na środowisko naturalne. Branża opakowaniowa zmienia się w dynamicznym tempie i staramy się kreować standardy, które będą tym zmianom sprzyjać. Nasze rozwiązania cały czas wychodzą poza ściany laboratoriów i teraz tego przykładem jest nowa koncepcja zakrętek, które już niebawem staną się codziennością - mówi Mariusz Musiał, dyrektor zarządzający ALPLA w Polsce.

dance
Zakrętka Dance

ALPLA produkuje wysokiej jakości opakowania z tworzyw sztucznych dla sektorów takich jak żywność, napoje, przemysł farmaceutyczny, oleje i smary, artykuły gospodarstwa domowego oraz kosmetyki. Zatrudnia 20900 pracowników w 181 lokalizacjach na terenie 46 krajów. W Polsce produkuje opakowania z tworzyw sztucznych w 4 zakładach oraz posiada zakład recyklingu (PRT Radomsko). Firma dąży do tworzenia wydajnej gospodarki obiegowej w branży opakowań. ALPLA prowadzi własne zakłady recyklingu PET i HDPE w Austrii, Polsce i Hiszpanii oraz w formie spółek joint venture w Meksyku i Niemczech. Ich roczna wydajność to około 75 000 ton recyklatu rPET. ALPLA tworzy unikalne modele współpracy, pozwalające między innymi na produkcję opakowań przy udziale maszyn ALPLA bezpośrednio w fabryce klienta, dzięki czemu generowane są oszczędności wtórnych materiałów opakowaniowych oraz zmniejsza się emisja CO2 związana z transportem.

Firma prowadzi liczne działania edukacyjne celem zwiększenia świadomości dotyczącej znaczenia recyclingu. Podpisując w październiku 2018 r. globalne zobowiązania New Plastics Economy Global Commitment Ellen McArthur’s Foundation, ALPLA zobowiązała się do osiągnięcia określonych celów do 2025 r.: wszystkie rozwiązania w zakresie opakowań będą w pełni podlegały recyklingowi, a ilość materiałów pochodzących z recyklingu wzrośnie do 25 procent wszystkich użytych materiałów. Na rozbudowę działalności ALPLA w zakresie recyklingu przeznaczono kwotę 50 milionów euro.

Reportaże

Forum