Znamy laureatów II edycji programu BASF Polska "Razem dla Planety"

- To dla nas zaszczyt znaleźć się w gronie laureatek i laureatów konkursu Razem dla Planety. Jury doceniło codzienny wysiłek wszystkich pracowniczek i pracowników Solarisa, ku zrównoważonej przyszłości. Tytuł Promotora neutralności klimatycznej wzmacnia nas w przekonaniu, że obraliśmy właściwy kierunek rozwoju. Zobowiązuje nas też do podejmowania kolejnych działań redukujących ślad węglowy i upowszechniania ich wśród naszych interesariuszy - Weronika Krzywicka-Styzińska ESG Manager, Solaris Bus & Coach Sp. z o.o

Platynowa Planeta (2 miejsce) trafiła do firmy Colliers Poland Sp. z o.o. działającej w branży nieruchomości. Oferuje ona usługi z obniżonym śladem węglowym np. sustainable fitouts, kompleksową usługę dekarbonizacji, strategie dekarbonizacji budynków, jest w trakcie kontraktacji energii w ramach PPA na własne potrzeby
Trzecie miejsce zajęła firma Qemetica Polyurethanes Sp. z o.o. - lider produkcji pianek poliuretanowych w Polsce. 30% energii w zakładzie produkcyjnym pochodzi z odnawialnych źródeł. Firma zainwestowała w mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy ponad 400 kW oraz w pompy ciepła. Budynki zostały poddane termomodernizacji.
Doceniona została także działalność firmy Avon Operations PolskaSP. Z O.O., do której trafiło wyróżnienie od firmy BASF Polska.

Druga w kolejności kategoria pod względem liczby zgłoszeń to "Mistrz Obiegu Zamkniętego". Tu, niezależnie od wielkości firmy, mogliśmy przyjrzeć się różnorodnym rozwiązaniom wprowadzonym w zakładach produkcyjnych służącym domykaniu obiegu.

1. miejsce zajął Flukar Sp. z o.o. To polska firma, zajmująca się oczyszczaniem przepracowanych olei i smarów. 2 miejsce i Platynowa Planeta trafiła do branży budowlanej, reprezentowanej przez firmę Adamietz Sp. z o.o. 3 miejsce i Zieloną Planetę zdobyła firma Sirmax Sp. z o.o. - wiodący producent kompaundów z tworzyw sztucznych.

- Dziękujemy firmie BASF za tworzenie wartości dodanej dla biznesu na świecie oraz dla środowiska. Jako firma o wysokiej świadomości proekologicznej doceniamy możliwość pokazania swoich dobrych praktyk, projektów i rozwiązań w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego i zrównoważonego rozwoju. Oby więcej takich inicjatyw. - Marek Fajferek, Członek Zarządu  ds. R&D., Flukar Sp. z o.o.

Wybór Kapituły programu w kategorii produktowej, typując Innowatora Roku był poprzedzony długą dyskusją. Zgłoszone tu rozwiązania reprezentują różne dziedziny gospodarki od chemii przemysłowej, poprzez branżę budowlaną aż po kosmetyczną.

I tak 1. miejsce i Diamentowa Planeta trafiła do Bielenda Group S.A. za grupę produktów pod marką tołpa. W recepturach ograniczono ilość surowców do niezbędnych i korzystano z surowców pochodzenia naturalnego oraz z upcyclingu, wykorzystano także proces ekoprojektowania opakowań.

- Razem dla Planety to cudowna inicjatywa angażująca łańcuch wartości i z udziałem mnóstwa inspirujących ludzi. Jest to moment, w którym firmy mogą wspólnie celebrować sukcesy dokonane na rzecz zrównoważonego rozwoju, których na co dzień nie mają w pamięci, a moment celebracji jest bardzo ważny i napędza do dalszych działań. Jestem pod wrażeniem organizacji całego wydarzenia, już drugi rok z rzędu, wszystko dopracowane w najmniejszym detalu. Gratulacje dla BASF i wszystkich laureatów - Patrycja Zamorska, ESG Manager, Bielenda Group S.A.

W marce tołpa 99% surowców nie jest pochodzenia odzwierzęcego, 99,4% produktów potwierdzonych bez mikroplastiku, 100% produktów bez nanomateriałów, 97,7% oleju palmowego jest RSPO, 99,81% receptur bez silikonów.

Platynowa Planeta, czyli 2. miejsce trafiło do firmy Chespa Sp. z o.o. Nagrodzona innowacja to wodorozcieńczalna farba, która posiada certyfikat kompostowalności. Druk grafiki z użyciem tego rozwiązania odbywa się przy zastosowaniu wodowymywalnych płyt fotopolimerowych awp, które posiadają certyfikat carbon neutral.
Takie rozwiązanie to:

  • zmniejszenie śladu węglowego opakowania  o 12%,
  • zmniejszenie toksyczności na organizmy żywe o 93%
  • zmniejszenie toksyczności na środowisko morskie o 45%
prezentacja-raportu-kantar

Zielona Planeta, czyli 3. miejsce trafiła do firmy Flukar Sp. z o.o. za innowacyjną technologię do odzysku strumieni węglowodorowych odpadów. Pozyskane innowacyjne bazy surowcowe cechują się unikalnymi właściwościami z zachowaniem konkurencyjności cenowej, co stanowi bezpośrednią odpowiedź na potrzebę rynku związaną z dostępem do technologii oraz produktów pochodzących z selektywnego zagospodarowania odpadów ropopochodnych. Dzięki temu rozwiązaniu udało się  zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych (4-krotnie mniejsza emisja CO2eq oleju z regeneracji w porównaniu do oleju produkowanego z ropy naftowej). Wykorzystano także produkty pochodzące z recyklingu (odzysk 70% bazy olejowej).

Ostatnia kategoria - Lider Zrównoważonego Rozwoju MŚP - była przeznaczona dla małych i średnich firm.
I tak 1 miejsce i Diamentową Planetę otrzymała firma Troton - zajmując się projektowaniem, produkcją i dystrybucją wyrobów chemicznych dla lakiernictwa samochodowego i szkutnictwa.

- Dzięki temu wydarzeniu możemy nie tylko świętować przyznanie nam Diamentowej Planety w kategorii Lider Zrównoważonego Rozwoju MŚP, ale także inspirować się osiągnięciami współlaureatów konkursu. Dzięki takim inicjatywom, jak konkurs "Razem dla Planety" możemy przypominać sobie, jak ważne są świadomość ekologiczna i troska o naszą Planetę - Malwina Napiórska, Specjalista ds. Ochrony Środowiska, Troton.

Drugie miejsce zajęła firma DJChem Chemicals Poland Firma jest wiodącym liderem technologicznym w produkcji antyutleniaczy i antyozonantów aminowych.

Zielona Planeta i 3 miejsce zajęła firma Kotar - producent materiałów termoizolacyjnych wykorzystywanych w montażu ogrzewania podłogowego.

Więcej o firmach biorących udział w programie oraz o laureatach, ich działalności i nagrodzonych rozwiązaniach można znaleźć na stronie programu: https://razemdlaplanety.eu/