Zoptymalizowane procesy rozdrabniania dzięki nowym funkcjom technicznym

Inteligentne wykrywanie ciał obcych

Do grona nowych funkcji należy także inteligentne wykrywanie ciał obcych w oparciu o wibracje. Dzięki temu firma Vecoplan może jeszcze precyzyjniej przetwarzać materiał klienta i konsekwentnie unikać uszkodzeń maszyn. Operator ma do dyspozycji przyjazny dla użytkownika proces kalibracji. - Nasze rozwiązanie uczy się samo -  podkreśla ekspert z firmy Vecoplan. Po uruchomieniu rozdrabniarki czujniki rejestrują wszystkie ważne informacje, takie jak właściwości materiału, materiały do cięcia czy geometria cięcia. Oznacza to, że funkcja wykrywania ciał obcych dostosowuje się do wybranej czułości odpowiedniego materiału wejściowego i warunków otoczenia. Operator musiał wcześniej rozwiązywać tę kwestię ręcznie, co zajmowało dużo czasu. W przypadku zmiany ustawień wystarczy zmienić recepturę. Można to zrobić również zdalnie. - Dzięki naszej nowej funkcji wykrywania ciał obcych operator otrzymuje więcej niż solidną rozdrabniarkę. Na życzenie klienta maszyna może również wykryć nawet najmniejszy kamień i natychmiast zatrzymać się bez konieczności interwencji operatora - mówi Mockenhaupt. - Aby ocenić sposób działania rozdrabniarki, ta przydatna funkcja wykorzystuje czujniki i podaje nam informacje zwrotne dotyczące procesu rozdrabniania, dzięki czemu w razie potrzeby możemy go zoptymalizować. Na życzenie klienta firma Vecoplan wyposaża w nową inteligentną funkcję wykrywania ciał obcych także istniejące systemy.

Sprawne osiągnięcie idealnej szczeliny cięcia

Nowością w ofercie jest także automatyczna regulacja przeciwnoży. - Z reguły operator musi ręcznie regulować przeciwnoże rozdrabniarki na każdej zmianie, aby uzyskać wymaganą szczelinę cięcia, ponieważ może ona ulec zmianie w trakcie pracy - relacjonuje Mockenhaupt. Jeśli szczelina cięcia jest zbyt duża, maszyna zużywa więcej energii, ponieważ materiał raczej nie jest cięty, a jedynie wciskany w szczelinę. Oznacza to, że materiał wejściowy zwykle nie wykazuje pożądanego rezultatu. Osoba obsługująca maszynę potrzebuje od 15 do 30 minut na wykonanie ręcznej regulacji. - Nasze automatyczne rozwiązanie skraca wymagany czas dziesięciokrotnie - bez konieczności interwencji operatora - mówi Mockenhaupt.

Gdy tylko rozdrabniarka przesuwa się w stanie opróżnionym, funkcja ustawia przeciwnoże automatycznie. To rozwiązanie wspiera klientów w utrzymaniu wydajności i skuteczności ich maszyn przez cały dzień. Znajduje to również odzwierciedlenie w stałej jakości materiału wyjściowego. Rozdrabniarka nie tylko pracuje bardziej energooszczędnie, lecz także znacznie zmniejsza się jej zużycie, co ma wpływ na finalną żywotność. - Prawidłowa ręczna regulacja przeciwnoży wymaga od operatora dużego zakresu wiedzy i umiejętności oraz niezbędnego wyczucia - podkreśla ekspert Vecoplan. - Nasze automatyczne przeciwnoże to prawdziwe odkrycie w tym zakresie. Ponieważ wyznaczają odległość precyzyjnie i z powtarzalną dokładnością, niezależnie od poziomu wiedzy i umiejętności pracownika.

Optymalna temperatura przy minimalnej ilości wody chłodzącej

Tworzywa sztuczne wrażliwe na temperaturę mogą uplastycznić się na wirniku pod wpływem ciepła doprowadzonego podczas rozdrabniania. Oznacza to, że operator nie otrzymuje wymaganej jakości materiału wyjściowego. Można temu zapobiec, stosując wodę chłodzącą. Jednak odpowiednia ilość ma kluczowe znaczenie, gdyż zbyt duża zawartość wody może mieć negatywny wpływ na późniejsze procesy. Właśnie dlatego firma Vecoplan opracowała system chłodzenia z zastosowaniem minimalnej ilości chłodziwa. - Możemy indywidualnie dostosować ilość chłodziwa, mierząc temperaturę materiału - wyjaśnia Mockenhaupt. - Za pomocą regulowanych wartości granicznych temperatury możemy precyzyjnie regulować dopływ wody. Ciecz zamienia się w parę wodną i w takiej formie jest odprowadzana. W przypadku gdy operator zmieni materiał, nie musi ingerować w maszynę, wystarczy że zmieni recepturę. Dzięki regulowanym wartościom granicznym temperatury użytkownik ma dużą elastyczność w zakresie obrabianych materiałów. Klient musi jedynie zapewnić przyłącze wody - nie są potrzebne kosztowne urządzenia dodatkowe. Wykorzystując koncepcję cyfryzacji Vecoplan Smart Center (VSC), operator może m.in. monitorować i rejestrować koszty eksploatacyjne.

- Dzięki naszym nowym funkcjom technicznym możemy jeszcze lepiej wspierać naszych klientów w zakresie technologii rozdrabniania - podsumowuje Paul Mockenhaupt. - Dzięki inteligentnym komponentom wydajność maszyny nie zależy już od kompetencji operatora, ale można ją precyzyjnie i powtarzalnie regulować. W ten sposób unikamy błędów i oszczędzamy czas. - Naszym celem jest możliwie najlepsze wspieranie klientów.

Producent maszyn i systemów z zakresu gospodarki zasobami i recyklingu, przeznaczonych do rozdrabniania, transportu i przetwarzania drewna, biomasy, tworzyw sztucznych, papieru, innych cennych surowców, takich jak odpady komunalne i przemysłowe.

Niemcy