Zoptymalizowane procesy rozdrabniania dzięki nowym funkcjom technicznym

Zoptymalizowane procesy rozdrabniania…

Firma Vecoplan stale opracowuje rozwiązania, dzięki którym procesy rozdrabniania są jeszcze bardziej wydajne. Świadczy o tym szereg innowacyjnych funkcji technicznych. Ponadto firma zajmująca się konstrukcją maszyn w coraz większym stopniu stawia na cyfryzację. Za pomocą danych można niezawodnie monitorować procesy i automatyzować poszczególne etapy pracy. Operator unika błędów, które mogą wystąpić podczas ręcznej regulacji, zwiększa wydajność maszyny i wydłuża jej żywotność.

- Wiele rzeczy, które wcześniej pracownicy musieli ustawiać na maszynach mechanicznie, teraz można wykonać automatycznie - mówi Paul Mockenhaupt, projektant sprzętu w zakresie cyfryzacji w firmie Vecoplan. - Aby zapewnić klientom jeszcze lepsze wsparcie w ich procesach, coraz ważniejsze staje się dla nas wyposażanie maszyn w inteligentne funkcje. Mając to na uwadze, Paul Mockenhaupt i jego zespół opracowują funkcje techniczne, które stale optymalizują procesy rozdrabniania. Nowe rozwiązania obejmują na przykład popychacz napędzany elektrycznie.

Elektrycznie = efektywnie energetycznie

- Wyposażyliśmy nasz nowy, napędzany elektrycznie popychacz w wysoce dynamiczne napędy śrubami pociągowymi tocznymi - wyjaśnia projektant Vecoplan. - Ze względu na bardzo dobrą wydajność, operator odnosi znaczące korzyści za sprawą stosowania tego niezwykle energooszczędnego komponentu. Zastosowanie elektryki zamiast hydrauliki oznacza, że nie ma potrzeby stosowania oleju, który mógłby zanieczyścić materiał wyjściowy. Ten aspekt dla wielu klientów jest coraz ważniejszy. Kolejne zagadnienie to wytrzymała konstrukcja. Ponieważ napęd elektryczny oznacza, że instaluje się mniej części mechanicznych. Zmniejsza to również zużycie.

- W porównaniu do popychacza hydraulicznego, nasze nowe rozwiązanie jest łatwiejsze w sterowaniu. Dzięki temu użytkownik może bardzo precyzyjnie regulować moment obrotowy, czyli nacisk wywierany na materiał - mówi Mockenhaupt. Popychacz elektryczny przesuwa materiał wejściowy w sposób ciągły w kierunku wirnika leżącego na wale. Nowy wariant pracuje też dynamiczniej, a tym samym szybciej, co pozytywnie wpływa na przepustowość.

24-09-05-vecoplan-pi-technische-features

Wydajny napęd bezpośredni

Aby proces rozdrabniania był nadal ekonomiczny nawet przy wzroście przepustowości, firma Vecoplan opcjonalnie wyposaża swoje rozdrabniacze w HiTorc - ekonomiczny i mocny napęd bezpośredni. - Regulator zintegrowany w przetwornicy częstotliwości sprawia między innymi, że wał wirnika utrzymuje optymalny moment obrotowy w każdej chwili i w każdym stanie roboczym - opisuje Mockenhaupt. Dzięki temu napęd oferuje więcej korzyści niż tylko energooszczędność. Ponieważ w przypadku tego czysto elektrycznego rozwiązania odpadają takie komponenty, jak sprzęgło, napędy pasowe czy koła zamachowe, wiąże się to także ze znaczną redukcją kosztów konserwacji. - Mniej komponentów mechanicznych oznacza także znacznie mniejsze momenty bezwładności w całym układzie napędowym - wyjaśnia Mockenhaupt. - Wysoki dostępny moment obrotowy umożliwia bezproblemowy rozruch pod obciążeniem, czyli także przy napełnionym obszarze rozdrabniania.

Dzięki ciągłej analizie prędkości obrotowej oraz prądu podczas procesu rozdrabniania całkowicie automatyczne sterowanie potrafi odpowiednio wcześnie wykryć przeciążenie maszyny. W przypadku materiałów obcych wał silnika zatrzymuje się w ciągu kilku milisekund. Pozwala to uniknąć uszkodzeń ważnych elementów konstrukcyjnych. Po krótkim ruchu przeciwbieżnym napęd urządzenia Vecoplan już po kilku sekundach znów pracuje w zwykłym kierunku. Ponadto silnik synchroniczny przekonuje swoją wydajnością. W porównaniu do innych napędów elektromechanicznych, dzięki tak wyposażonym rozdrabniarkom klienci mogą zaoszczędzić nawet do 40 procent energii, a w porównaniu do napędów hydraulicznych - nawet do 60 procent.

Producent maszyn i systemów z zakresu gospodarki zasobami i recyklingu, przeznaczonych do rozdrabniania, transportu i przetwarzania drewna, biomasy, tworzyw sztucznych, papieru, innych cennych surowców, takich jak odpady komunalne i przemysłowe.

Niemcy

Reportaże

Forum