Co łączy nić dentystyczną, narty, patelnię i łożyska ślizgowe? Wszystkie są oparte na organicznych związkach fluoru, znanych również jako PFAS. Co czyni je wyjątkowymi: PFAS są niewrażliwe na wodę, ciepło i brud. Pomagają łożyskom ślizgowym osiągnąć odporność na zużycie i bezsmarową pracę na sucho. Ponieważ jednak te związki chemiczne mogą rozkładać się bardzo powoli, mają złą reputację. Jeśli przedostaną się do środowiska, mogą zaszkodzić zarówno ludziom, jak i przyrodzie. Dlatego igus opracowuje materiały na łożyska ślizgowe, takie jak nowy iglidur JPF, które całkowicie rezygnują z PFAS, w tym również PTFE.
W lutym 2023 European Chemicals Agency (ECHA) opublikowała wniosek dotyczący zakazu stosowania co najmniej 10 000 związków określanych jako PFAS. Oczekuje się, że Komisja Europejska podejmie decyzję w 2025 roku. Rozporządzenie w sprawie PFAS weszłoby wówczas w życie w państwach członkowskich UE najwcześniej w 2026. Zakaz ten miałby daleko idące konsekwencje dla przemysłu, ale także dla sektora konsumenckiego. Wiele firm przemysłowych - w tym igus - już przygotowuje się na bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące PFAS. Ze względu na PFAS, w szczególności PTFE (zaliczany do PFAS), motion plastics firmy igus charakteryzują się niskim tarciem podczas pracy na sucho, co sprawia, że stosowanie smarów jest zbędne.
igus koncentruje się na opracowywaniu materiałów wolnych od PFAS
- Zainwestowaliśmy w badania i rozwój alternatywnych materiałów na samym początku ogólnoeuropejskiej dyskusji na temat możliwego zakazu stosowania PFAS. Dzięki własnemu rozwijaniu i wprowadzaniu na rynek materiałów i mieszanek możemy szybko reagować na zmiany oraz opracowywać nowe rozwiązania - wyjaśnia dr Magnus Orth, szef Centrum Materiałowego igus. Rezultatem jest, między innymi iglidur JPF. Nowy materiał iglidur JPF został opracowany na bazie dobrze znanego i zweryfikowanego przez rynek na przestrzeni wielu lat materiału iglidur J - który w przeciwieństwie do niego nie zawiera PTFE. Łożysko ślizgowe nie wymaga smarowania, jest odporne na zużycie i wykazuje podobne właściwości trybologiczne i niskie zyżycie jak iglidur J - podczas testów w wewnętrznym laboratorium badawczym o powierzchni 4000m2. - Użytkownicy korzystający z iglidur J w swoich maszynach i urządzeniach mają teraz alternatywę bez PTFE, o takiej samej jakości - mówi Lars Butenschön, szef działu technologii łożysk ślizgowych iglidur. - Zamierzamy oferować nasze standardowe materiały całkowicie bez PTFE. Obecnie jesteśmy w trakcie opracowywania receptur nie zawierających PTFE dla iglidur X i iglidur W300. Wstępne testy są bardzo obiecujące.