Kilka pytań dotyczących procesu wtryskowego i wtryskarek.
Wtryskiwanie

Tomek0x57
14 lut 2012, 23:17 Tomek0x57

Witam, chcę pojąc działanie wtryskarek. Chcę nimi „kręcić”, a one mają chodzić tak jak im zadam, no i przy tym efekt ich pracy powinien być zadowalający. W tym celu szukam informacji, czytam, a w mojej firmie męczę pytaniami ustawiaczy i mechaników.
Przeczytałem KM-poradnik-Technika wtrysku, zawiera on przydatne na sam początek dla mnie informacje, ale nie wyczerpuje tematu w stopniu mnie zadowalającym. Proszę o polecenie mi bardziej rozbudowanych pozycji.
Po przeczytaniu poradnika mam różne niejasności. Zebrałem je w kilku punktach. Mam nadzieję, że moje pytania są dostatecznie sprecyzowane. Prosił bym o w miarę możliwości jak najbardziej rozbudowane posty, być może nawet jakaś prosta kwestia związana z odpowiedzą na moje pytania może być przeze mnie jeszcze źle rozumiana. A więc do rzeczy :).


1. W parametrach docisku możemy „kręcić” ciśnieniem, czasem i szybkością. Rozumiem to tak, że przez określony czas działa na masę stałe ciśnienie. Nie mogę połączyć parametru szybkości z pozostałymi (czy odnosi się ona do prędkości przesuwania się ślimaka?). Niewykonalnym wydaje mi się uzyskanie stałego ciśnienia przy stałej prędkości przesuwu czoła ślimaka do przodu (chyba że dysza by stawiała różny opór masie, no i bardziej nazwał bym ten proces wtryskiem, a nie dociskiem).

2. W czasie plastyfikacji ważne jest ciśnienie sprężania(jeśli jest dostatecznie duże to powietrze pobrane z granulatem przesuwa się w stronę dyszy, jeśli zbyt niskie to cofa się do ślimaka, co jest niekorzystne). Jakie prawo fizyczne tutaj działa?

3. W trakcie plastyfikacji w cylindrze znajduje się masa pod ciśnieniem, czemu nie wypływa ona dyszą? Jest tam jakaś blokada przepływu? Jeśli nie ma, a surowiec nie wypływa z jakiegoś innego powodu (jakiego?)to po co dekompresja?

4. Co znajduje się przed dyszą wtryskową a czołem ślimaka w momencie zakończenia wtrysku? Gdzie tam umieszczona jest poduszka. Czy zajmuje ona całą tą przestrzeń plus część przestrzeni ślimaka? Sytuacja o której piszę na zdjęciu. Niestety nie chce mi się ono załadować do posta, więc załączam je.

5. Jaka jest różnica mięczy dozowaniem, plastyfikacją i pobieraniem, czy te wyrazy to może synonimy?

6. Wielkość poduszki ustalamy sami w maszynie, ale co wtedy gdy wartości dla wtrysku i docisku uniemożliwiają jej powstanie. To znaczy wtryskujemy jakąś ilość masy, działamy stałym ciśnieniem przez określony czas no i cały materiał wchodzi do formy albo pozostaje go znacznie więcej w cylindrze niż go zadaliśmy? Gdzie tutaj jest jakieś ograniczenie? Widziałem na jednej z maszyn parametr minimalna poduszka i maksymalna poduszka, przez jakie czynniki kształtują się te wartości?

7. Wtrysk zachodzi z różnymi prędkościami i różnymi ciśnieniami w zadanych sektorach wyznaczonych przez pozycję ślimaka. Np. wolno-szybko-wolno, po co to się stosuje i jak można manipulować tymi wartościami gdy coś się dzieje z jakością produktu? Jak te wartości ustalać, przy rozruchu jeśli nie mamy procesu?

8. Czym najlepiej kręcić aby poprawić plastyfikację? Jak zmiana tych parametrów może wpłynąć na jakość produktu, czy musimy wprowadzić dodatkowo korekty w innych parametrach?

Iebm
15 lut 2012, 7:07 Iebm

Na początek uwaga : w celu dobrego opanowania "kręcenia" wtryskarką jedynym sposobem jest praca na niej, a nie korzystanie z lepszych czy gorszych poradników .

1. Docisk : ta funkcja ma za zadanie zatrzymać możliwość cofania się tworzywa z wypełnionych wtryskiem gniazd formy pod wpływem panującego tam ciśnienia . Stad dwa parametry docisku : ciśnienie i czas . Czas potrzebny do uzyskania zestalenia tworzywa w przewężkach , a przy gorących kanałach w gniazdach formy . To jest prawdziwa funkcja docisku. Jego parametry ustawiamy empirycznie do uzyskania wypraski właściwej jakości ( bez zapadów )

Iebm
15 lut 2012, 7:12 Iebm

2. Ciśnienie spręzania - a raczej przeciwciśnienie plastyfikacji . Otóż w czasie uplastyczniania ślimak wykonując ruch obrotowy przesuwa sie do tyłu ( tak jak wkret wykrecany z drewna ) . Żeby prawidłowo wymieszac tworzywo i włąściwie go uplastycznić , stosuje się ograniczenie wypływu oleju z siłownika ślimaka , czyli daje się opór ruchowi obrotowo-posuwistemu. W ten sposób slimak lepiej uplastucznia tworywo ( wyobrąź sobie wykręcanie wkręta z drewna przy jednoczesnym naciskaniu drugą ręką na rękojeść śrubokręta )

Iebm
15 lut 2012, 7:16 Iebm

3. W czasie uplastyczniania tworzywo wysuwa się przed końcówkę ślimaka i pozostaje tam pod bardzo małym ciśnieniem , bo przeciez ślimak się cofa . Resztę ciśnienia rozładowuje ruch posuwisty ślimaka do tyłu , tzw dekompresja. Czy tworzywo wypływa z dyszy czy nie podczas uplastyczniania ( mówimy o przypadku kiedy agregat jest cofnięty do tyłu i dysza nie jest samozmukająca ) to zależy od typu i temperatury tworzywa

Iebm
15 lut 2012, 7:18 Iebm

4. T.zw. poduszka tworzywa to poprostu pewna ilość masy przed czołem slimaka , która stanowi różnicę pomiędzy zadaną ilość pobieranego tworzywa , a ilością która wypełni formę . Jej wielkość ma wpływ na cisnienie tworzywa w formie

Iebm
15 lut 2012, 7:19 Iebm

5. Synonimy

Iebm
15 lut 2012, 7:21 Iebm

6. Kwestia poduszki już została wyjaśniona. W czasie docisku poduszka jest sprężona , wpływa na wielkość ciśnienia w gniazdach formy.

Iebm
15 lut 2012, 7:49 Iebm

7. Generalnie wtrysk nalezy wykonywać możliwie szybko do gniazd. Natomiast są sytuacje , kiedy w pewnym momencie należy zmienić jego predkość lub cisnienie - wynika to ze specyfiki formy i tworzywa , np. gniazda są niewystarczajaco odpowietrzone .

Iebm
15 lut 2012, 7:50 Iebm

8. Krecić prędkością obrotową ślimaka ( to główne źródło ciepła dla tworzywa) i przeciwciśnieniem plastyfikacji

Tomek0x57
17 lut 2012, 2:45 Tomek0x57

Dziękuję Iebm za odpowiedz :)

Zdaję sobie z tego sprawę że sama sucha teoria nie wystarczy do opanowania umiejętności ustawiania maszyn.
Jednak, chcę przyśpieszyć moją naukę "przez praktykę" dzięki zdobyciu jak największej ilości informacji podręcznikowych.

AD1 - docisk

Iebm napisał:
1. Docisk : ta funkcja ma za zadanie zatrzymać możliwość cofania się tworzywa z wypełnionych wtryskiem gniazd formy pod wpływem panującego tam ciśnienia .

, ale jest jeszcze taka funkcja docisku jak wypełnienie ubytku wtryśniętego surowca spowodowanego kurczeniem się go podczas zastygania? Ta funkcja też wydaje mi się bardzo ważna.
Iebm napisał:
Stad dwa parametry docisku : ciśnienie i czas . Czas potrzebny do uzyskania zestalenia tworzywa w przewężkach , a przy gorących kanałach w gniazdach formy .

w takim razie mam rozumieć, że gdy wprowadzam do maszyny czas docisku, to liczy on się od chwili ustania ruchu ślimaka do przodu, a nie od momentu osiągnięcia przez jego czoło punktu przełączenia?
Iebm napisał:
Stad dwa parametry docisku : ciśnienie i czas .

A co z trzecim parametrem? Prędkością? Czego prędkość on charakteryzuje?
Iebm napisał:
Jego parametry ustawiamy empirycznie do uzyskania wypraski właściwej jakości ( bez zapadów )
rozwiń+

No właśnie empirycznie, ale trzeba wiedzieć kiedy zwiększać? Czy do momentu, aż wypraska jest dobita? Kiedy jest dobita? Czy kiedyś należy zmniejszyć wartość docisku? Jak poznać że czas docisku jest wystarczający? Mam wiele pytań, bo i mało wiedzy. Dlatego potrzebuję jakiś książek do nauki. Najlepiej w PDF. Nie chciał bym tutaj nikogo zamęczać pytaniami o podstawowe rzeczy. No chyba, że ktoś ma chęci udzielić mi takiej pomocy.