PC- problem z utrzymaniem klarowności wypraski
Wtryskiwanie
Witam. Chociaż pracuję z tym tworzywem już od pewnego czasu to nie przestaje mnie zaskakiwać- tworzywo PC bezbarwny transparentny, temp przy dyszy 250-270'C, ciśnienie wtrysku 80bar, docisk 70bar, szybkość ok 20mm/s, długość cyklu 25-30s, tworzywo suszone w temp. 120,C przez 1h. Po przetryśnięciu maszyny do uzyskania odp. czystości tw., przez 5-10 cykli otrzymuję wypraski czyste, pózniej zaczyna się pojawiać brązowe zabarwienie wypraski. Obniżanie temperatury powoduje cykliczne blokowanie ślimaka co kilkanaście cykli, z kolei podwyższenie powoduje degradację i zabarwienie wypraski. W sumie za każdym razem parametry różnią się od siebie, niekiedy na podobnych parametrach nie ma żadnych problemów z jakością.
Pozdrawiam
Skracałem czas cyklu do 20s- bez efektu, poniżej tego czasu wybijaki wbijają się w wypraskę. Próby z przeciwciśnieniem i prędkością obrotową też, z podobnym skutkiem. Próbowałem też bez dekompresji /sprawdza się na innej formie, niestety duże straty tworzywa/, i uplastycznianie po studzeniu wypraski. Często jest tak, że następuje blokowanie ślimaka /zbyt niska temp/i jednocześnie zabarwienie brązowe wypraski spowodowane degradacją tworzywa. Co ciekawe raz spróbowałem nie zmieniać parametrów i po 3-4h wypraski zaczęły wychodzić idealnie przezroczyste i bez problemu z blokowaniem ślimaka. Niestety na drugi dzień walka zaczynała się od nowa /maszyny pracują 8h/. Zauważyłem też, że suszenie ma b. dużą rolę i przesuszenie też nie jest dobre, niestety nie mogę określić zależności /tw wsypywane do suszarki ma różną wilgotność/. Może ktoś poda swój sposób na to tworzywo.
Pozdrawiam
Ar2r_w napisał:
Może ktoś poda swój sposób na to tworzywo.
Pozdrawiam
Zobaczę co robię żle. Przydałby się przycisk "edytuj" nie pisałbym posta pod postem
Poduszka zlikwidowana do zera- im większa tym częściej blokuje się ślimak, może tu leży przyczyna- ślimak ma już trochę przepracowane.
Witam
Kolego skoro maszyny pracują u Ciebie tylko przez 8h, a następnie stoją przez kolejne 16h, przyczyną może być degradacja tworzywa w momencie przestoju maszyny.
PC to bardzo ciężkie i niewdzięczne tworzywo do przetwarzania. Zaleca się na czas przestoju wytryskiwać do zera PC z cylindra i przetrysnąć jakimś PE lub PS najlepiej i na tym zostawienie maszyny na czas dłuższego przestoju.
Innym rozwiązaniem jest natomiast nie wyłączanie grzania cylindra, a jedynie obniżanie temperatur do wartości rzędu 160 st.C po uprzednim wytryśnięciu pozostawieniu ślimaka w pozycji 0.
Dzięki za sugestie. Następnym razem wszystkie je zastosuje.
Zgadzam się z Kolega ze PC nie jest proste , ale :
- to nie PVC , ma szerszy zakres przetwórstwa i nie trzeba przepychać stoperem cylindra przed wyłączeniem grzania , ani wytryskiwać do zera
- zgadzam się że 8 godzin pracy i 16 przestoju jest mało sensowne
- dekompresja a przeciwciśnienie plastyfikacji to 2 róźne sprawy , choć obie dotycza siłownika wtrysku
Pracowaliśmy 24/24 ale niestety kryzys . Odnośnie PC mam jeszcze jedno pytanie dotyczące własciwie formy, jaka powinna być to forma: z gorącymi kanałami czy mogą być zimne? Pytam bo mamy formierza, który niestety wziął się za konstruowanie form niestety z różnym skutkiem, a teraz ma zrobić formę na detal z PC /kształt ściętego stożka, pełny/ w którym nie ma mowy o jakichkolwiek defektach na powierzchni ani w środku.
Pozdrawiam