PC- problem z utrzymaniem klarowności wypraski
Wtryskiwanie

Ramones
2 gru 2012, 23:23 Ramones
Opinia zwinięta ze względu na niską wartość merytoryczną. Pokaż

Iebm napisał:
Nie zgadzam się że pozostawione PC może zerwac powłokę ochronną ze ślimaka. Co do reszty wypowiedzi kolegi , to wstrzymam się od komentarza . Pozdrawiam

Wlasnie kolego --wez mnie nie w..j i napisz mi kto pozostawia PC w "lufie" --gratuluje tym co sie sluchaja twoich rad !! :D :D

Anonymous
3 gru 2012, 12:33 *.29.207.69

Witam Kolegów , nie zamierzam brać udziału w waszych kłótniach , ale zawsze pozostawiamy tworzywa w cylindrach - PMMA , PC , PP i nic takiego się nie dzieje. Po ponownym nagrzaniu cylindra robimy 2-3 razy przetrysk i jest OK . Co takiego się dzieje że zalecacie przetrysko polietylenem ? ( jeżeli polietylenem ,, to dlaczego PP nie można zostawiać ?

Iebm
3 gru 2012, 12:46 Iebm

Stan - w cylindrze nie pozostawia się polimerów o wąskim zakresie temp. przetwórstwa i odporności na temp. - pvc , poliacetale . Tworzywo takie jak PP , ABS , PS etc mogą zostawać w cylindrze .

Yellow
3 gru 2012, 15:30 Yellow

Witam,
proszę oto zdjęcia ślimaka na którym pracowało tworzywo PC i nie był przetryskiwany cylinder. Zawsze po starcie produkcji był problem z czarnymi wtrąceniami (produkcja na weekend była zatrzymywana) i dopiero po pewnym czasie ilość odpadów malała. Wcześniejsza produkcja to białe PP i żadnego problemu nie było. Ten proces dewastacji ślimaka przez tworzywo PC trwał około roku.

Pozdrawiam
Yellow

Iebm
3 gru 2012, 17:07 Iebm

Poliwęglan właściwościami fizycznymi przewyższa wiele innych polimerów i dlatego też pomimo trudności związanych z otrzymywaniem i przetwórstwem jest coraz bardziej poszukiwanym tworzywem. Charakteryzuje się on wysoką udarnością, szczególnie z karbem (ponad 20 kG-cm/cm2), szerokim zakresem temperatury użytkowania od -100 do + 130°C, małą chłonnością wody, dobrymi właściwościami dielektrycznymi, małym skurczem. Temperatura zeszklenia poliwęglanu jest wysoka i wynosi 149°C. Rozkłada się on w temperaturze powyżej 320°C. Proces rozkładu może zajść wcześniej, już w temperaturze 240°C, jeżeli polimer zawiera wodę. Poliwęglan zaczyna się topić w temperaturze 220°C, jednak ze względu na bardzo małe przewodnictwo cieplne, temperatury przetwórstwa są znacznie wyższe i wynoszą około 300°C. Ważną cechą poliwęglanu, przydatną zwłaszcza w przetwórstwie, jest duża stabilność cieplna. Przetrzymywanie tego tworzywa w stanie stopionym przez długi okres nie powoduje istotnych zmian jego właściwości.

Yellow
3 gru 2012, 18:11 Yellow

Iebm napisał:
Przetrzymywanie tego tworzywa w stanie stopionym przez długi okres nie powoduje istotnych zmian jego właściwości.



Witam Iebm nie wiem jakimi argumentami trzeba Ciebie obdarzyć żebyś uwierzył.
Jakkolwiek widziałem na własne oczy ślimaki po
PA66 + 25 GF i POM`ie. To jest szok normalnie.

Pozdrawiam
Yellow

Iebm
3 gru 2012, 18:30 Iebm

Witaj Yellow - spór między nami dotyczy celowości czyszczenia cylindra przed wyłączeniem maszyny i ponownym rozruchem. Ja twierdze , że czyni się to w przypadku tworzyw łatwo się degradujących jak PVC , POM etc , bowiem w cylindrze zalegnie zdegradowane tworzywo . natomiast ta degradacja nie ma lub prawie nie ma wpływu na powierzchnię slimaka. Tworzywa które wymieniłeś niszcza slimaki podczas pracy poprzez ścieranie ( obecność włókna szklanego ) . PC po wyłączeniu maszyny nie degraduje się jakoś specjalnie , a podczas degradacji nie jest agresywny w stosunku do stali jak PVC ( chlorowodór) . Natomiast inna bajka jest ze slimakami regenerowanymi ( np. chromowanie ), szczególnie jeżeli nie zostało to zbyt dobrze zrobione.

Iebm
3 gru 2012, 18:46 Iebm

A co do argumentów żeby mnie przekonać - to je podaj po prostu .

Yellow
3 gru 2012, 19:25 Yellow

Iebm ja już podałem Tobie wycinek prasy na temat pozostawiania PC w cylindrze.
Do tego zapodałem zdjęcia tego ślimaka.
Do tego podaję fakty dotyczące wcześniejszej produkcji na tej maszynie gdzie nie było żadnego problemu na PP. Po około roku czasu na PC ślimak został totalnie zniszczony!

Ja nie operuję hasłami typu jak chlorowodór wpływa na ślimak (mógłbym też napisać że może dendryty widoczne na granicach ziarn spowodowały to że to tak wygląda, że to może perlit wtórny plus ledeburyt przemieniony jest temu winien i mógłbym jeszcze więcej tego napisać). Ja podaję fakty i na tym się opieram.
Nie mam zamiaru więcej ciągnąć tematu. Ja już skończyłem.
Teoria swoje a praktyka swoje.

Dziękuję i Pozdrawiam
Yellow

Iebm
3 gru 2012, 19:28 Iebm

OK , pozdrawiam również