Specjalistyczny koncern chemiczny Lanxess i jego osiągnięcia w walce ze zmianami klimatu po raz kolejny spotkały się z uznaniem. W ramach ostatniej ewaluacji przeprowadzonej przez renomowaną inicjatywę na rzecz ochrony klimatu (CDP) koncern Lanxess znalazł się na „liście klimatycznej A” jako jedna z 200 organizacji z całego świata. To stawia Lanxess w czołówce - pierwszych 2 procentach wśród ponad 12 000 organizacji ocenionych przez CDP.
Ocena „A” przyznawana jest podmiotom, które w szczególnie przejrzysty i kompleksowy sposób informują o swoich działaniach na rzecz ochrony klimatu i realizują odpowiednie projekty. Lanxess uwzględniono na „liście klimatycznej A” już po raz piąty. Koncern już od 2012 roku przekazuje CDP szczegółowe dane o swoich inicjatywach mających na celu ochronę klimatu.
- Ochrona klimatu stanowi centralny element strategii korporacyjnej Lanxess. Świadczy o tym nasz ambitny cel, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2040. Nagroda CDP potwierdza, jak istotne są dla nas dążenia w tym zakresie - podkreślił Hubert Fink, członek zarządu Lanxess AG.
Ponadto Lanxess otrzymał ocenę B w dziedzinie gospodarki wodnej. W ubiegłym roku koncern wyznaczył sobie konkretne cele w zakresie zrównoważonej gospodarki wodnej - wtedy rozpoczęto realizację projektów w czterech zakładach na obszarach o największych deficytach wody. Celem tych działań jest lokalne wzmocnienie zrównoważonej gospodarki wodnej.
Powtórna obecność na "liście klimatycznej A" to kolejny dowód uznania, z którym koncern Lanxess spotkał się w tym roku w związku ze wspieraniem zrównoważonego rozwoju. W listopadzie koncern ponownie znalazł się w światowym i europejskim rankingu Dow Jones Sustainability Index (DJSI). Podobnie jak w ubiegłym roku Lanxess zajmuje pierwsze miejsce na europejskiej liście DJSI w kategorii "Chemia", a na liście ogólnoświatowej - pozycję drugą.
W czerwcu agencja MSCI, specjalizująca się w zrównoważonym rozwoju, w swoim ratingu ESG podniosła ocenę Lanxess z A do AA. Na ten awans wpływ miały przede wszystkim wydajniejsza gospodarka wodna koncernu, dobra strategia klimatyczna i zaangażowanie w bezpieczeństwo chemiczne.
Także platforma EcoVadis przyznała Lanxess wyższą - platynową - ocenę działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Takie wyróżnienie otrzymuje tylko 1 procent z 75 000 organizacji badanych przez EcoVadis. W tym przypadku o podniesieniu oceny zadecydowała poprawa w zakresie czynników środowiskowych.
CDP: Największa przejrzystość danych dotyczących środowiska naturalnego
Celem CDP, niezależnej organizacji non-profit, jest zapewnienie ogólnoświatowej przejrzystości w zakresie emisji gazów cieplarnianych oraz gospodarki wodnej i leśnej. W 2021 roku swoje dane przekazało ponad 12 000 podmiotów. To sprawia, że platforma danych CDP stała się jednym z najbardziej wszechstronnych źródeł informacji o środowisku naturalnym na kuli ziemskiej. Projekt cieszy się obecnie poparciem ponad 590 inwestorów na całym świecie, zarządzających aktywami o łącznej wartości około 110 bln dolarów.