Trwające od pół roku negocjacje, dotyczące wznowienia dostaw pary technologicznej do rumuńskiej fabryki sody Grupy Ciech po akceptowalnej cenie, nie przyniosły do tej pory żadnych rezultatów. W związku z tym spółka Ciech Soda Romania, która nie może dłużej ponosić kosztów utrzymania pełnej załogi zakładu znajdującego się w trybie wstrzymania produkcji, została zmuszona do podjęcia decyzji odnośnie finalizacji Programu Dobrowolnych Odejść (PDO) oraz zwolnień grupowych. Jednocześnie Grupa Ciech nadal analizuje możliwość budowy efektywnego źródła pary, które mogłoby powstać w ciągu najbliższych kilku lat i pozwoliłoby rumuńskiej fabryce na przywrócenie produkcji sody w perspektywie długoterminowej.
W efekcie finalizacji PDO, 1 kwietnia br. ze spółki odejdzie ponad 70% załogi. W zakładzie pozostanie zatrudnionych ponad 70 osób, odpowiedzialnych za produkcję krzemianów sodu oraz konserwacje i utrzymanie instalacji do produkcji sody kalcynowanej. Pozostała część, stanowiąca ok. 13 proc. załogi, zostanie objęta zwolnieniami grupowymi.
Grupa Ciech nadal analizuje możliwość budowy efektywnego źródła pary, które mogłoby powstać w ciągu najbliższych kilku lat i pozwoliłoby spółce na przywrócenie produkcji sody w perspektywie długoterminowej. Ewentualne scenariusze takiego działania wykluczają jednak ponoszenie wydatków inwestycyjnych mających wpływ na bilans Grupy Ciech. Intencją Grupy jest nawiązanie współpracy przy tym projekcie z zewnętrznym partnerem, odpowiedzialnym za budowę i utrzymanie nowego źródła pary, a także z władzami, celem uzyskania pomocy rządowej i uruchomienia mechanizmów wsparcia przewidzianych przez Unię Europejską.
Spółka Ciech Soda Romania czasowo wstrzymała produkcję 18 września 2019 roku i przeszła w tryb stand-by. Decyzja ta była konsekwencją wypowiedzenia przez elektrociepłownię CET Govora, jedynego dostępnego dostawcę pary technologicznej, umowy na dostawy tego surowca, niezbędnego do produkcji sody. Zaproponowane przez dostawcę w trakcie wielomiesięcznych negocjacji nowe ceny pary uniemożliwiały spółce prowadzenie rentownej działalności.
W ciągu ostatnich miesięcy spółka prowadziła intensywny dialog z lokalnymi partnerami, a także z przedstawicielami rumuńskiego rządu. Niestabilna sytuacja polityczna w Rumunii, gdzie w tym okresie doszło kilkukrotnie do zmiany rady ministrów, utrudniała prowadzenie zaawansowanych rozmów. Na brak postępów w negocjacjach wpłynęła również w ostatnich tygodniach pandemia koronawirusa, wpływająca na obecną i przyszłą sytuację gospodarczą Rumunii.