Poza silną tendencją wzrostową zastosowań polipropylenowych opakowań, nowe nurty na tym rynku wyznaczają surowce biodegradowalne oraz opakowania z surowców z recyklingu. Niestety, szczególnie te drugie, są nadal trudne do pozyskiwania i sprawiają wiele problemów w procesie przetwarzania i walidacji. Równolegle powstają bardzo lekkie opakowania zużywające optymalnie jak najmniej materiału tradycyjnego. Stale poszukiwane są nowe technologie, które zapewnią jak najbardziej atrakcyjny wygląd, optymalizację kosztów opakowań oraz jak najmniejszą wagę opakowania.
Nurt BIO
Na świecie występują już pierwsze przypadki użycia surowców biodegradowalnych do produkcji opakowań kosmetycznych. Jednym ze sposobów jest pozyskiwanie komponentów na bazie kukurydzy PLA, innym – dodawanie modyfikatorów do tradycyjnych surowców, które powodują, że tradycyjne polimery ulegają szybszej degradacji, kolejnym – produkcja materiałów biodegradowalnych na bazie ropy naftowej.
W rzeczywistości surowce te są na tyle nowe i mają krótkie zastosowanie, że trudno ocenić w pełni ich oddziaływanie na środowisko. Doniesienia brytyjskiego dziennika The Guardian przestrzegają przed szkodliwością biotworzyw, które kompostowane bez odpowiedniego nadzoru mogą uwalniać szkodliwy dla zdrowia metan.
Kolejna tendencja to opakowania z surowców z recyklingu. Sytuacja tutaj jest dużo bardziej urozmaicona. Na rynku amerykańskim np. surowce poddawane recyklingowi to w 59 proc. PET, a w 39 proc. HDPE i tylko 2 proc. stanowią pozostałe surowce. 40 proc. trafia z powrotem do produkcji butelek, a pozostała część nie jest stosowana do produkcji opakowań. Natomiast oceniając jaka część stosowanego surowca pochodzi z recyklingu, to 27 proc. stanowi HDPE i 23 proc. PET, a tylko 5,5 proc. PP.