
– Z członkami CEEP łączy nas przede wszystkim potrzeba stabilnego otoczenia prawnego oraz bezpieczeństwa dostaw surowców energetycznych – powiedział Tomasz Zieliński, Prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego. - Oba te obszary kształtowane są w głównej mierze na forum unijnym. Aż trzy czwarte prawodawstwa w obszarze mającym wpływ na działanie przemysłów chemicznych i energochłonnych powstaje w Brukseli. Liczę, że dzięki współpracy z CEEP nasi członkowie zyskają unikatowy dostęp do wiedzy i specjalistów oraz dodatkową platformę realizacji strategicznych celów sektora chemicznego.
Ważnym polem współpracy obu organizacji będzie dywersyfikacja i bezpieczeństwo dostaw surowców energetycznych w Unii Europejskiej. To kluczowe w kontekście prac nad ostatecznym kształtem Unii Energii, która będzie mieć istotny wpływ nie tylko na sektor energii, ale też cały europejski przemysł. Ważne będzie także wzajemne wsparcie w działaniach mających na celu umacnianie międzynarodowej pozycji członków CEEP i PIPC, a także wspierania innowacji i technologicznego rozwoju przemysłu chemicznego w Polsce i Europie Centralnej.
– Naszą największą siłą jest szeroka reprezentacja sektorów, uwzględniająca zarówno producentów, jak i konsumentów energii - powiedział Paweł Olechnowicz, przewodniczący Rady Dyrektorów Central Europe Energy Partners. - Dzięki temu propozycje, jakie prezentujemy na forum unijnym, nie są głosem jednej branży, ale zrównoważonym stanowiskiem, opartym o kompromis i interesy ponad stu milionów Europejczyków. Cieszę się, że do tego głosu dołączają się firmy z sektora chemicznego skupione w PIPC. Wierzę, że dzięki temu będzie on jeszcze mocniejszy i lepiej słyszalny w całej Europie, z pożytkiem dla producentów i konsumentów energii z Polski i całej Europy Centralnej.
Polska Izba Przemysłu Chemicznego jest organizacją reprezentującą branżę chemiczną wobec organów administracji państwowej oraz organizacji międzynarodowych, natomiast Central Europe Energy Partners reprezentuje interesy sektora energii i przemysłu energochłonnego z Europy Centralnej w celu wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego całego regionu.