Polska chemia dba o czystość powietrza

Polska chemia dba o czystość… To kolejna już inwestycja dolnośląskiej firmy chemicznej zmierzająca do poprawy czystości powietrza. Zainstalowane w elektrociepłowni najnowszej generacji elektrofiltry minimalizują stężenie emitowanych pyłów, a do tego umożliwiają pracę w trybie energooszczędnym. Pomimo że obniżone unijne normy obowiązywać będą dopiero w 2020 r., z uwagi na uczestnictwo firmy w Przejściowym Planie Krajowym, PCC Rokita pierwszy z trzech elektrofiltrów zamontowała już w 2015 r. Montaż kolejnych dwóch właśnie się zakończył. Dzięki nowym elektrofiltrom stężenie pyłu zmniejszyło się do 20 miligramów na metr sześcienny, czyli znacznie poniżej normy, która wynosi odpowiednio, dla kotłów pyłowych 100, a dla rusztowych 50 miligramów na metr sześcienny.

- Inwestując w nowe technologie nie zapominamy o tym, co jest najważniejsze, czyli o zdrowiu - mówi Wiesław Klimkowski, prezes PCC Rokita SA. - Instalacja nowoczesnych elektrofiltrów była naszym priorytetem.

Źródłem zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego w większości miast jest w dużej mierze emisja szkodliwych substancji związana z ogrzewaniem mieszkań węglem. W Brzegu Dolnym to PCC Rokita dostarcza ciepło do prawie 80 proc. mieszkań i domów. Brzeg Dolny nie ma własnej elektrociepłowni. System ciepłowniczy jest przyjazny środowisku, dzięki temu jakość powietrza jest znacznie lepsza niż w wielu miastach Polski.

- Przeprowadziliśmy wymianę odpylaczy kotłów rusztowych oraz zbudowaliśmy instalację redukcji tlenków azotu, dzięki temu spełniamy zaostrzone wymogi środowiskowe, wynikające z unijnej dyrektywy IED (zintegrowane zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola) - mówi Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita SA.

Dopuszczalne wielkości stężeń ustalane są w oparciu o Prawo Ochrony Środowiska, a także obowiązujące europejskie przepisy dotyczące jakości powietrza. Unia Europejska ustanowiła normy w zakresie emisji pyłu zawieszonego (PM) o różnych rozmiarach, ozonu, dwutlenku siarki, tlenków azotu, ołowiu oraz innych zanieczyszczeń, które mogą wywierać niekorzystny wpływ na środowisko. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, państwa członkowskie są zobowiązane do przeprowadzania oceny jakości powietrza. W Polsce jest ona dokonywana od 2002 r.

Ponad 1300 produktów i formulacji chemicznych dla przemysłu. Plastyfikatory uniepalniające, antyutleniacze/stabilizatory, uniepalniacze, dyspergatory i wiele innych dodatków do tworzyw sztucznych oraz butelki plastikowe

Polska

Reportaże

Forum