Zamknięta lista zakazanych produktów
Możliwość dodawania przez państwa członkowskie dodatkowych innych produktów spowoduje niepewność prawną oraz może zakłócić sytuację na rynku unijnym w związku z wdrażaniem dyrektywy na poziomach krajowych. Autorzy oświadczenia wzywają Parlament Europejski i Radę do przedstawienia zamkniętego, dobrze zdefiniowanego wykazu produktów, którego poszczególne państwa członkowskie nie będą mogły swobodnie interpretować ani rozszerzać.Jasne definicje
Oświadczenie zawiera postulat ujednolicenia definicji dotyczących zarówno tworzyw sztucznych jak i poszczególnych opakowań. Należy je doprecyzować lub wprowadzić nowe aby uniknąć różnych interpretacji pojęć poprzez poszczególne kraje członkowskie.Podejście oparte na cyklu życia produktu
Sygnatariusze oświadczenia uważają, że zakazy stosowania tworzyw sztucznych w niektórych produktach oraz konieczność zastępowania ich innymi materiałami, winny uwzględniać pełen cykl życia poszczególnych produktów i opakowań z uwzględnieniem wszystkich aspektów związanych z wycofaniem ich z eksploatacji. Ważne jest również zapewnienie funkcjonalności opakowań i ich kluczowej roli w zapewnianiu wysokich standardów higieny, bezpieczeństwa, zdrowia publicznego i ochrony konsumentów.Przemysł musi mieć możliwości projektowania opakowań w taki sposób, aby jak najlepiej spełniały one wymogi funkcjonalne dotyczące danego produktu i związanego z nim łańcucha dostaw, w oparciu o indywidualne podejście do każdego przypadku. W przeciwnym razie prawodawstwo może negatywnie wpłynąć na funkcjonalność opakowań, zgodność z przepisami UE dotyczącymi materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz na zdolność przedsiębiorstw do wprowadzania innowacji i zapewniania bardziej zrównoważonego charakteru łańcuchów dostaw w perspektywie całego cyklu życia.
Sygnatariusze wzywają Parlament Europejski i Radę Europy do zapewnienia, że wysokie standardy ochrony konsumentów w UE, zwłaszcza te zawarte w prawie unijnym, nie zostaną naruszone oraz aby ten sam poziom ochrony był stosowany we wszystkich państwach członkowskich.
- Niektóre aspekty projektu dyrektywy SUP stanowią wyzwanie dla podstawowych zasad polityki lepszego stanowienia prawa - powiedział Hans van Bochove przewodniczący EUROPEN. - W tym oświadczeniu chcemy wyjaśnić nasze wspólne nadrzędne cele jako partnerów w łańcuchu wartości. - Istotne jest, aby proponowane wytyczne zawierały jasne definicje i wynikały z opartej na faktach oceny skutków - podkreślił Van Bochove.
Projekt dyrektywy dotyczącej wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na wielu poziomach będzie miał wpływ na podmioty działające w branży - powiedziała Virginia Janssens, dyrektor zarządzający EUROPEN. - Jeśli chcemy uniknąć niezamierzonych negatywnych skutków i zapewnić sensowne, spójne ramy polityczne, musimy pamiętać o złożoności oddziaływań i ich wzajemnych powiązaniach w całym łańcuchu wartości. Nasze wspólne przesłanie zawiera rekomendacje i deklaruje chęć uczestnictwa w poszukiwaniu rozwiązań – podsumowała Jansenns.
Jacek Leszczyński