Przyszłościowe działania oparte na stabilnych filarach

Przyszłościowe działania oparte…

Rozmowa z Waldemarem Jurczakiem, dyrektorem zarządzającym Biesterfeld Polska sp. z o.o 

Na wstępie chciałabym serdecznie pogratulować państwu zwycięstwa w zorganizowanej przez nas tegorocznej aukcji na rzecz WOŚP. Proszę powiedzieć, co skłoniło was do udziału w tej licytacji - jak się okazało wyjątkowo zaciętej, ponieważ walka o zwycięstwo trwała dosłownie do ostatnich sekund…

Bardzo dziękuję. Sama decyzja to z jednej strony oddolna i spontaniczna inicjatywa jednej z koleżanek, z drugiej zaś logiczna konsekwencja naszych dotychczasowych działań. Od kilku lat wraz z firmą siostrzaną - Biesterfeld Chemia Specjalna - zakładamy eSkarbonkę na rzecz WOŚP, aby wspólnie przekazać nieco naszego wsparcia dla tej szlachetnej akcji.

Jakie wartości są dla waszego przedsiębiorstwa szczególnie ważne? Czy firma Biesterfeld angażuje się także w inne, podobne do WOŚP przedsięwzięcia o charakterze dobroczynnym lub pokrewne akcje, np. proekologiczne czy promujące zdrowy styl życia?

Jako firma rodzinna, Biesterfeld myśli i działa w perspektywie pokoleń. Zrównoważony rozwój postrzegamy jako kluczowy element i siłę napędową naszych poczynań. Dbamy o ludzi, nasze środowisko i nasz biznes, co szczegółowo opisujemy w rocznych raportach zrównoważonego rozwoju. Konkretnym przykładem jest członkostwo Grupy Biesterfeld w inicjatywie United Nations Global Compact i wdrożenie jej 10 zasad w całej naszej organizacji. Jesteśmy również dumni z faktu, że nasze zaangażowanie zostało nagrodzone m.in. brązowym medalem Ecovadis.

W naszym zespole dominują młodzi ludzie z otwartymi głowami i sercami; wspólnie z koleżeństwem z Biesterfeld Chemia Specjalna (korzystając z tego, że obie spółki dzielą biuro w Warszawie) podejmujemy się różnych inicjatyw w naszej małej społeczności, dokładając cegiełkę do dbania o środowisko i ludzi. Według nas te wszystkie przedsięwzięcia sprawiają, że między pracownikami zacieśniają się więzi, poznajemy się, jesteśmy bardziej otwarci na siebie i nowe pomysły, a to wszystko przekłada się na naszą pracę.

Inicjatywą, która poruszyła wszystkich pracowników, było przeznaczenie i zagospodarowanie jednego piętra biura na potrzeby uchodźców z Ukrainy w 2022 r., gdy w tym kraju zostały wzmożone działania wojenne. W naszych progach gościliśmy wspaniałych ludzi oraz ich czworonożnego przyjaciela - Stanleya. Zakasaliśmy rękawy, wysprzątaliśmy pomieszczenia i urządziliśmy je tak, aby dawały namiastkę domu. Dbaliśmy o gości, żeby chociaż na chwilę zapomnieli o sytuacji, w jakiej się znaleźli. Oni natomiast odwdzięczyli się nam niesamowitą życzliwością.

Podejmujemy się różnych inicjatyw proekologicznych. Przykładowo, zachęcamy naszych pracowników do pozostawienia samochodu w domu i podróży do pracy rowerem, komunikacją miejską, czy też pieszo. Wspieramy również Fundację WWF Polska w misji ochrony przyrody poprzez symboliczną adopcję Czwórki Karpackiej (4 zagrożonych gatunków zwierząt żyjących w polskich Karpatach). W ubiegłym roku, na ulicy Klonowej, obok naszego biura, zasadziliśmy klon pospolity Columnare, który został pieszczotliwie nazwany Wilhelmem - dbamy o niego, nawozimy go i podlewamy, aby cieszył nie tylko nas, ale też przechodniów.

Waldemar Jurczak

Jak już wspomnieliśmy, ochrona środowiska jest dla Biesterfeld ważnym zagadnieniem. Znajduje to potwierdzenie m.in. w posiadanym przez was od niecałego roku certyfikacie ISCC Plus. Jakie są główne zalety związane z uzyskaniem tej certyfikacji?

Tak, to prawda, prowadzenie działalności w sposób zrównoważony jest niezwykle ważne dla wszystkich w Biesterfeld. Obejmuje to ochronę środowiska oraz pracę na rzecz obiegu zamkniętego i efektywnego gospodarowania zasobami w naszych własnych biurach, ale także promowanie zrównoważonych praktyk w operacjach dystrybucyjnych i łańcuchu dostaw. Jedną z największych dźwigni w tym zakresie jest nasze portfolio produktowe. Stale unowocześniamy naszą ofertę produktów w kierunku bardziej zrównoważonych rozwiązań i promujemy je wśród naszych partnerów we wszystkich aspektach zrównoważonego rozwoju.

ISCC Plus to program certyfikacji zrównoważonego rozwoju dotyczący surowców pochodzenia biologicznego i surowców o obiegu zamkniętym (poddanych recyklingowi). Opierając się na podejściu bilansu masy, zapewnia identyfikowalność w łańcuchu dostaw. Dzięki certyfikatowi ISCC Plus możemy oferować naszym klientom produkty o potwierdzonych korzyściach dla środowiska. Z naszego punktu widzenia dużą zaletą uzyskania tego certyfikatu jest przyjęcie nas w szeregi firm, które dbają o pozostawienie naszej planety w jak najlepszym stanie, w trosce o przyszłe pokolenia. W naszym portfolio znajduje się wiele produktów wykonanych z polimerów pochodzących z innych źródeł niż paliwa kopalne - bio, PCR (recykling pokonsumencki), PIR (recykling postindustrialny), czy też CR (recykling chemiczny). Nasi dostawcy opracowują te surowce poprzez intensywne badania i rozwój, a my oferujemy je naszym klientom. Mając na uwadze fakt, że zrównoważony rozwój jest kluczowym elementem, a zarazem staje się motorem naszych działań, chcemy promować jego założenia, skupiając się głównie na podnoszeniu świadomości branży oraz doradzaniu naszym partnerom biznesowym w zakresie tej koncepcji. Przywiązujemy dużą wagę do właściwego zrozumienia idei zrównoważonego rozwoju, ale również poprawnej terminologii, która tej koncepcji towarzyszy. Klienci często mylą różne kategorie materiałów zawierających PCR, PIR, bio czy inne frakcje. Nasza wiedza i doświadczenie techniczne pomagają w podjęciu właściwych decyzji związanych z wdrożeniem nowych, bardziej przyjaznych środowisku surowców lub rozpoczęciem starań o certyfikację ISCC Plus.