Porozmawiajmy o waszej historii i portfolio produktowym. Jakie były początki działalności Biesterfeld w Polsce i jak zmieniała się wasza oferta, aż do dziś? Kim są wasi najważniejsi dostawcy?
Początki firmy Biesterfeld Polska sięgają roku 1996 i były raczej skromne. Zespół stanowiło kilka osób, ale stopniowo, wraz z wkładanym wysiłkiem i zaangażowaniem pracowników, firma rozrastała się, zdobywaliśmy nowych klientów i stawaliśmy się rozpoznawalni na polskim rynku. Nasza oferta zasadniczo nie uległa zmianie, a wielu naszych dostawców jest z nami od początku, dzięki czemu nasze filary są mocne i stabilne, a my jesteśmy rozpoznawani na rynku jako dostawca specjalistycznych tworzyw - nie tylko w Polsce, bo dotyczy to całej Grupy Biesterfeld. Zmiany, a w zasadzie modyfikacje oferty, wymuszane są często przejęciami i zmianami właścicielskimi wśród naszych dostawców. Dla naszej Dywizji Tworzyw Sztucznych najbardziej godnym uwagi przykładem w ostatnim czasie było przejęcie prawie całej części tworzywowej firmy DuPont przez Celanese. W efekcie uzyskaliśmy możliwość poszerzenia naszej oferty o nowe produkty z bogatej palety polimerów Celanese.
W zakresie poliolefin od lat budujemy naszą pozycję na rynku wspólnie z firmą Ineos, która pozostaje prawdopodobnie jedynym znaczącym koncernem petrochemicznym nieustannie inwestującym w infrastrukturę produkcyjną w Europie.
Jesteśmy też chyba największym dystrybutorem amorficznych tworzyw termoplastycznych wytwarzanych w Azji przez tak renomowanych producentów jak LG Chem, CHI MEI, SK Chemicals, Idemtsu.
Nasza oferta jest bardzo obszerna i spójna; obejmuje praktycznie wszystkie termoplasty za wyjątkiem PVC oraz "czystego" PET. Poza wymienionymi, do naszych najważniejszych dostawców i partnerów należą m.in.: BASF, Denka, ExxonMobil, Lehmann & Voss, Nurel, Syensqo.
Nieustannie staramy się poszerzać asortyment produktów dostępnych niejako od ręki z naszych krajowych magazynów - musimy przy tym uwzględniać planowane, a czasami nieoczekiwane zmiany w portfolio produkcyjnym naszych dostawców. Dzięki powiązaniom korporacyjnym i rozbudowanej sieci magazynów w całej Europie Biesterfeld jest w stanie sprawnie zrealizować zamówienia nawet na niewielkie ilości bardzo specyficznych surowców.
Wasze przedsiębiorstwo nieustannie się rozwija. Na początku tego roku pojawiła się chociażby informacja o rozszerzeniu współpracy Biesterfeld Spezialchemie z firmą Evonik. Ostatnio natomiast głośno o akwizycji firmy AeronTec, czołowego dostawcy i dystrybutora wysokotechnicznych materiałów kompozytowych na rynku południowoafrykańskim. Na czym konkretnie polega to rozszerzenie i jakie są główne cele/założenia tych kroków?
Wzrost i rozwój są integralną częścią biesterfeldowego DNA. To właśnie dzięki temu dynamicznie rozwija się cała Grupa Biesterfeld. Jeszcze w połowie lat 80. na rynku tworzyw sztucznych Biesterfeld był ledwie raczkującym podmiotem, by już po dekadzie aspirować do czołówki dystrybucyjnej w Europie. Akwizycje i organiczny rozwój to fundamenty wzrostu, ekspansji i dzisiejszej pozycji na rynku globalnym. Należy przy tym pamiętać, że dziś Biesterfeld opiera się na 3 filarach; oprócz termoplastów są to specjalistyczne surowce chemiczne oraz guma i jej pochodne.
Wracając do pytania, w pierwszym przypadku chodziło o rozszerzenie praw do dystrybucji specjalistycznych produktów chemicznych na cały region Europy Środkowo-Wschodniej. W przypadku RPA i Aerontec chodzi o kolejny krok w strategii ekspansji globalnej, która od kilkunastu lat wdrażana jest z dużą determinacją i konsekwencją. Zresztą historia Biesterfelda to ponad 118 lat wzrostu i ekspansji geograficznej. Najbardziej spektakularnym kamieniem milowym z perspektywy globalnej było przejęcie GME Chemicals w 2021 r. GME Chemicals jest jednym z wiodących dystrybutorów specjalistycznych chemikaliów i polimerów w Azji Południowo-Wschodniej, obecnym i działającym w kilku krajach Azji. Wspomniane przejęcie firmy Aerontec w Republice Południowej Afryki umożliwia Grupie Biesterfeld wejście do atrakcyjnego i szybko rozwijającego się regionu. Aerontec jest czołowym dystrybutorem zaawansowanych materiałów kompozytowych, głównie dla przemysłu morskiego, transportowego, lotniczego i dóbr konsumpcyjnych. Firma posiada certyfikowane obiekty magazynowe i dystrybucyjne w Cape Town, Johannesburgu, Jeffreys Bay i Durbanie.
Pomimo globalizacji Grupy Biesterfeld, chcemy być blisko klientów z rynków regionalnych, dlatego nadal kluczowe są struktury lokalne. Polska jest znaczącym podmiotem w skali całej korporacji. W naszym kraju działa bowiem nie tylko Biesterfeld Polska i Biesterfeld Chemia Specjalna, ale również firma Milar. Jej oferta obejmuje fachowe doradztwo techniczne oraz szeroki asortyment wysokiej jakości produktów specjalistycznych do produkcji kompozytów, budownictwa, produkcji modeli, narzędzi, form i prototypów oraz kleje, smary, mieszanki gumowe i dodatki do gum.
W grupie Biesterfeld, na którą składają się 3 spółki, pracuje w sumie ponad 80 osób, które wnoszą znaczący wkład w globalne wyniki firmy, zarówno pod względem uzyskiwanych obrotów, jak i generowanych zysków.
Rozmawiała: Agata Mojcner