Mówiąc o opakowaniach dla żywności nie można oczywiście nie wspomnieć o systemie MAP wykorzystującym zmodyfikowaną atmosferę. Pakowanie ze zmodyfikowaną atmosferą polega na zmianie składu gazu pozostającego w kontakcie z produktem spożywczym poprzez zastąpienie powietrza pojedynczym gazem lub mieszaniną gazów o specjalnym składzie. Produkt spożywczy jest następnie przechowywany w niskiej temperaturze. Jest to metoda stosowana głownie w celu obniżenia zawartości tlenu w opakowaniu, zachowania wilgotności produktu i zapobiegania wzrostu bakterii tlenowych.
Metoda ta jest rozwijana głównie z myślą o konsumentach żyjących w pośpiechu. To do nich bowiem adresowane są wszelkie produkty spożywcze, które są gotowe do przyrządzenia nawet bez otwierania opakowania. Niektóre produkty są też pakowne specjalnie z przeznaczeniem do podgrzewania w kuchence mikrofalowej. Stosuje się w takim przypadku materiały tworzywowe, np. polipropylen i krystaliczny polietylen, ponieważ są one oporne na działanie wysokiej temperatury.
Ze względu na bezpieczeństwo, ważna jest też możliwość łatwego stwierdzenia uszkodzenia opakowania, do którego może dojść podczas cyklu produkcyjnego lub transportu. W tym celu stosowane są np. próżniowe zamknięcia oraz plastikowe folie. Produkty, które mają ślady uszkodzenia opakowania nie powinny być spożywane, podobnie jak produkty zakażone szkodliwymi mikroorganizmami.
Jak już wspomniano od dawna prowadzone są liczne prace badawcze dotyczące najlepszych i najbezpieczniejszych sposobów pakowania. W szczególności notuje się duży postęp w badaniach nad interakcjami pomiędzy poszczególnymi materiałami mającymi zastosowanie w opakowaniach a różnymi składnikami produktów spożywczych. Istotny jest również wpływ stosowanych materiałów na środowisko.