Podobnie dużą rolę tworzywa odgrywają w zakresie konstrukcji obuwia sportowego. Buty powinny być m.in. lekkie i wytrzymałe. Takie właściwości daje choćby tworzywo o nazwie Desmopan. Jego specjalne gatunki o obniżonej ścieralności zostały opracowane głównie z myślą o produkowanych metodą wtryskową podeszwach i wypustkach obuwia sportowego. Tworzywo cechuje się też dobrą przyczepnością do większości materiałów, z których produkuje się obuwie sportowe. Nowe alifatyczne rodzaje TPU na bazie polieterów są ponadto odporne na działanie światła i dlatego można je barwić na jasne, modne kolory. Można z nich również wytwarzać elementy przezroczyste, które nawet przy grubości ścianek do 6 mm nie wykazują widocznego zamglenia. Tworzywa to oferują tym samym bardzo duże możliwości w zakresie wzornictwa.
Oczywistym jest, że bez tworzyw nie byłoby monumentalnych aren sportowych. Tych w Pekinie również. Architektoniczną perłą olimpiady ma być pływalnia. Do jej budowy wykorzystano rekordowe ilości tworzywa.
Oczywiście bez tworzyw sztucznych nie byłoby również współczesnej lekkoatletyki. Oto bowiem wszystkie zawody biegowe odbywają się na nawierzchni jaką jest tartan. Posadzka sportowa tartanowa wykonywana jest na bazie wylewki poliuretanowej o wysokiej odporności na zmienne warunki atmosferyczne, w tym niskie temperatury i promieniowanie UV. Optymalne właściwości posiada nawierzchnia trójwarstwowa, będąca typową nawierzchnią lekkoatletyczną. Pierwsze dwie warstwy wypełniane są granulatem gumowym 1-4 mm, trzecia zewnętrzna - granulatem EPDM 1-4 mm. Całkowita grubość pełnego systemu wynosi ok. 13 mm. W przybliżeniu 50 proc. składników to poliizocyjaniany oraz 50 proc. wypełniaczy i barwników. Zaletami tartanu są wysoka elastyczność, dobre tłumienie energii udarowej, wysoki współczynnik tarcia, bezspoinowość.
Korzystano m.in. z materiałów Fundacji PlasticsEurope Polska, portalu kajak.org.pl oraz pozycji książkowych.