Pierwszy dzień kongresu upłynął pod znakiem bezpieczeństwa chemicznego Ukrainy i Afryki. Eksperci i specjaliści z różnych zakątków dzielili się swoim doświadczeniem i wiedzą na temat sposobów radzenia sobie w sytuacji zagrożeń z wykorzystaniem chemikaliów.
Największym zainteresowaniem cieszyła się sesja plenarna z udziałem międzynarodowych gości, wśród których znaleźli się między innymi: Rolf Payet - International Leader on Chemical Conventions, Hamid Ali Rao - Deputy Director of the Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW), Bonnie Jenkins - US Department of State, Timothy Scott - Chief Security Officer & Corporate Director of Emergency Services & Security, Dow Chemical Company.
W czasie kongresu odbyła się także panelowa dyskusja z udziałem przedstawicieli Kościoła i działaczy świeckich poswięcona wydanej w 2015 roku encyklice papieża Franciszka "Laudato si'". Rozważano, na ile treść encykliki jest i może stać się inspiracją dla praktycznych działań w szeroko pojętej ochronie środowiska oraz umocnieniu bezpieczeństwa chemicznego i ekologicznego. Gościem honorowym był Ambasador Rogelio Pfirter, Dyrektor Generalny Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (2002-2010), Ambasador Argentyny przy Stolicy Apostolskiej.
Podczas kongresu odbyło się także Forum Ukraińskie, które zgromadziło wielu zainteresowanych. Ukraina, ze względu na swoją skomplikowaną wewnętrzną sytuację polityczną i działania wojenne prowadzone we wschodnich obwodach, jest niezmiernie ważną lokalizacją z punktu widzenia bezpieczeństwa chemicznego tej części świata.
Odbywające się równolegle targi Chem-Safety-Expo były z kolei okazja do zapoznania się z ofertą blisko 50 firm zajmujących produkcją i usługami w zakresie bezpieczeństwa chemicznego. Targom towarzyszyły pokazy ratowników z Miejskiej Komendy Straży Pożarnej w Kielcach, którzy w swojej służbie niejednokrotnie stykają się z niezidentyfikowanymi, potencjalnie groźnymi substancjami.
W pierwszym dniu imprezy nagrodzono najlepsze produkty prezentowane w czasie wystawy. Podczas uroczystej gali wręczono medale Targów Kielce, jak również nagrody i wyróżnienia specjalne przyznane przez Międzynarodowe Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego.
Medale Targów Kielce:
- Automatic Systems Engineering Sp. z o.o. - Gdańsk za Total Safety Commander
- Denios Sp. z o.o. - Michałowice za kompleksową i kompatybilną ofertę sprzętu BHP
- Topserw Spółka Jawna - Zielonka za urządzenia awaryjne, myjki do oczu i twarzy z wylewką Axion
- W kategorii Osobowość nagrodę otrzymała ambasador Bonnie Jenkins, osobisty przedstawiciel Prezydenta USA do spraw redukcji zagrożeń
- W kategorii Administracja publiczna nagrodę otrzymał Mieczysław Borowski, prezes Urzędu Dozoru Technicznego
- W kategorii Przemysł nagrodę otrzymał Timothy J. Scott, dyrektor do spraw bezpieczeństwa, Dow Chemical Company
- W kategorii Nauka nagrodę otrzymał profesor Maurizio Martelini, sekretarz Generalny Landau Network-Centro Volta
- W kategorii Organizacja międzynarodowa nagrodę otrzymał ambasador Vaidotas Verba
- W kategorii Społeczeństwo obywatelskie nagrodę otrzymał pan Oleksandr Sadovskyi z Ukraińskiej Unii Chemików
- Ambasador Kalimi Mworia z Kenii
- David Wulff z Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego USA
- Hadi Farajvand z Iranu
- dr Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce