Kilka pytań dotyczących procesu wtryskowego i wtryskarek.
Wtryskiwanie

Iebm
29 lut 2012, 21:30 Iebm

Punkt 3 : czytaj : jeżeli pprzełaczenie nastąpi za wczesnie należy zmienić nastawienie punktu przełączenia - cytuję z pamięci . To jest kontrola , o której wcześniej napisałem . To akurat też jest OK :)

Iebm
29 lut 2012, 21:34 Iebm

Jak już napisałem wcześniej , wtryskarki różnych marek znam od wielu lat . Naprawdę ąz strach pomyśleć jak wielu. Nie jestem w stanie zapamiętac wszystkich niuansów oprogramowania każdej z nich , ale po uważnym przyjrzeniu się każdej kwestii mogę zgeneralizować : wszystkie wtryskarki działają na takiej samej zasadzie od wielu , wielu lat. I żadna z nich nie wykona samodzielnie żądnej funkcji bez danych wprowadzonych przez nas . I to mnie cieszy , bo mam co jeść , czego tobie i wszystkim kolegom z branży życzę :)

Spl_lodz
29 lut 2012, 21:43 Spl_lodz

Nie rozumiem Twoich odpowiedzi.

Udowodnij mi, że zadając na maszynie ciśnienie wtrysku rzędu 2000 bar, z taki ciśnieniem wtryśnięty zostanie materiał do formy.

Iebm
29 lut 2012, 21:46 Iebm

OK - wcale tego nie zamierzałem udowodnić ! Ciśnienie rzeczywiste wtrysku na czole ślimaka nie równa się ciśnieniowi hydraulicznemu ! Dyskusję wywołało stwierdzenie , że wystarczy ustawić drogę i czas wtrysku , a maszyna sama dobierze sobie ciśnienie - z tym się nie zgadzam .

Spl_lodz
29 lut 2012, 21:49 Spl_lodz

Drogę i prędkość ;)

Iebm
29 lut 2012, 21:53 Iebm

Ciśnienie na czole ślimaka w momencie wtrysku rośnie od prawie atmosferycznego do max . po wypełnieniu całkowicie formy . W tym momencie powinno nastąpić przełaczenie na docisk. Jeżeli ZADANE ciśnienie wtrysku zadaliśmy za wysokie , przelejemy formę , za niskie - możemy mieć niedolewy . Cóż więcej .Cały czas chodzi o to , że wartość ciśnienia wtrysku wbija do sterownika ustawiacz , maszyna sama sobie go nie wymyśli , bo niby jak ? A na marginesie to wolę gadac niż pisać , bo czasem rzeczywiscie z pisaniny może wyniknąć co innego niż się myśli

Iebm
29 lut 2012, 21:59 Iebm

Oczywiście że tak . Ale i tak musi być wbita górna granica ciśnienia wtrysku , bez tego nie da się , right ?

Spl_lodz
29 lut 2012, 22:00 Spl_lodz

Tak.

Iebm
29 lut 2012, 22:11 Iebm

Dobre , nowoczesne maszyny analizują dane podczas pierwszych wtryskow i jeżeli ślimak pokonuje zadaną drogę z zadaną predkością , to zmniejszają zadaną wartość ciśnienia w celu obniżenia obciążenia pompy ( czyli mniej energii ) . Miło mi że sie zrozumieliśmy :)

Tomek0x57
1 mar 2012, 0:09 Tomek0x57

Super, że moje pytanie doprowadziło do takiej dyskusji. Podsumuję co wyniosłem z tej wymiany zdań.
Ciśnienie wtrysku ma funkcje ograniczającą . To znaczy, że gdyby powstała jakaś przeszkoda i ciśnienie wywołane ruchem ślimaka do przodu mogło by dreastycznie wzrosnąć co mogło by skutkować np., przelaniem formy, to maszyna odpowiednio na to zareaguje(wstrzyma ruch ślimaka).
Na ogół ciśnienie wtrysku jest przez maszynę automatycznie wyliczane w taki sposób ,aby zrealizowac zadaną prędkość. Są jednak sytuacje w których to zadane przez nas ciśnienie struje prędkością wtrysku(osiąga swoją maksymalną wartość w wyniku zadanej przez nas zbyt wysokiej prędkośc w którymś sektorzei i spowalnia wtrysk). Prędkość nie koniecznie musi być źle przez nas zadana, po prostu w którymś momencie (choćby przez chwilę) mogą powstać zbyt wielkie opory(np., przez gorsze rozlewanie się tworzywa w formie) i należy ją na chwilę skorygować. W takim przypadku prędkość jest zwalniana i to ciśnienie przejmuje po prędkości funkcje strującą ruchem ślimaka(dlatego ustawienie ciśnienia ma tak samo ważną rolę w kontroli wtrysku jak i prędkość).