Do bezpiecznego umocowania rdzenia łopaty wirnikowej w piaście turbiny wiatrowej wykorzystać można element wzmocniony włóknem wykonany z poliuretanowej żywicy Elastocoat C6226-100 w technologii pultruzji. BASF wspólnie z partnerem technologicznym Fiberline Composites A/S z Danii opracował tę żywicę na potrzeby produkcji prętów metodą pultruzji przeznaczonych do zabezpieczenia mocowania nasad łopat wirnikowych do gondoli. Proces pultruzji pozwala na lepsze rozłożenie włókien oraz integrację z metalową panewką, co zapewnia wysoką jakość i stabilność produktu. Ponadto proces wytwórczy pozbawiony jest kilku etapów, co znacząco skraca czas produkcji i obniża koszty materiałowe. Na wystawie będzie można obejrzeć zarówno element wytworzony z materiału Elastocoat w procesie pultruzji, jak również 12-centymetrową obręcz rdzenia wytworzoną z wzmocnionego włóknem szklanym tworzywa Baxxodur.
BASF zaprezentuje także przekrój łopaty wirnikowej, który będzie stanowił wizualizację oferty produktowej firmy dla branży energetyki wiatrowej - od systemu żywic epoksydowych Baxxodur, poprzez pianki strukturalne Kerdyn PET oraz żelkoty Relest aż po półstrukturalny klej poliuretanowy Elastan. Ponieważ pianka PET zapewnia stabilność przy obciążeniach dynamicznych oraz statycznych, wykorzystywana jest do wypełnienia wnętrza łopat wirnikowych. Kerdyn to materiał certyfikowany przez towarzystwo Germanisher Lloyd, dostępny jest w gęstościach: 80, 100 i 115 kg/m sześc. Poza przemysłem energetyki wiatrowej, pianka PET wykorzystywana jest również w transporcie, budownictwie oraz przemyśle morskim.
Obok przekroju łopaty wirnika, firma przedstawi również dźwigar łopaty wykonany z włókien węglowych wtopionych w materiał Baxxodur. Dzięki dużej wytrzymałości i odporności dźwigary te coraz częściej wykorzystywane są przy produkcji dużych łopat wirnikowych. W czasie procesu infuzji, system Baxxodur zapewnia szybką i kompletną impregnację warstwy włókien węglowych.
Prezentowana gama produktów BASF obejmuje różne systemy żywic epoksydowych i utwardzaczy. Oferta odpowiada trendom zmierzającym w kierunku produkcji coraz większych elementów oraz większej ilości procesów produkcyjnych. Stosowanie przez przetwórców tzw. utwardzaczy utajonych znacznie wydłuża czas przetwarzania jednocześnie skracając czas produkcji do 30 procent.