To jednak nie wszystkie niespodzianki, jakie mogą Cię spotkać ze strony układu chłodzenia formy wtryskowej. Jeżeli monitorując procesy, zauważysz wydłużony okres zamykania formy, możesz być pewny, że zmienił się czas wtrysku, a powodu powinieneś szukać w rozgrzanych elementach urządzenia. Jeżeli zaś masz problem z dłuższym czasem wypychania wyprasek, możliwe, że powstały dodatkowe opory, wzrosły siły tarcia, co prowadzi do rozgrzania wypychaczy.
A co się dzieje, jeśli nasze wypraski mają zabrudzenia, o czym może to świadczyć? Najprawdopodobniej doszło do zatarcia elementów formy i wytopienia środków konserwujących. Dlatego jego monitorowanie i przeciwdziałanie awariom to Twój priorytet.
Regulacja temperatury - Procesy cieplne
Regulowanie temperatury gniazd formujących formy wtryskowej odbywa się poprzez obieg cieczy. To dzięki niemu można podgrzać, ale także ochłodzić formę, w zależności od potrzeb. Ciepło jest doprowadzone do formy wraz z wtryskiwanym uplastycznionym tworzywem, odprowadzane zaś przez układ chłodzenia oraz wskutek strat cieplnych.Ciepło dostając się wraz z tworzywem do formy, przepływa do ścian wypraski, następnie na powierzchnię gniazda formy, w jej głąb, by dotrzeć do ośrodka chłodzącego i napłynąć do powierzchni zewnętrznej formy. Stąd zostaje odprowadzone na zewnątrz.
Warto wziąć pod uwagę, że odbierana ilość ciepła zwiększa się wraz z większą przewodnością cieplną materiału gniazda formy, ale także w momencie, kiedy droga przewodzenia ciepła zostaje skrócona. Takie informacje niezbędne są do zrozumienia istoty działania układu chłodzenia oraz jego odpowiedniej konserwacji i obserwacji.
To nie koniec problemów
Równie ważne dla bezpiecznej i efektywnej eksploatacji układu chłodzenia są kwestie związane z obiegiem wody, a zwłaszcza jej jakością. I tu także niezbędna jest ciągła kontrola oraz badania analityczne używanej wody. Jeśli zaniedbasz monitoring, możesz doprowadzić do powstania wielu niekorzystnych zjawisk, które będą miały miejsce w układzie chłodzenia: korozji, odkładania się osadów czy zakwitów mikroflory. Kontrolować powinieneś parametry fizykochemiczne, mikrobiologiczne, poziom zasolenia, a także stężenia środków korekcyjnych.Co się stanie, jeśli zaniedbasz dozór? Otóż dość szybko będziesz mieć do czynienia z korozją elementów konstrukcyjnych, jeśli dopuścisz do zbyt wysokiego zasolenia wody. Niezbędne jest zatem, jego utrzymanie na stałym poziomie, co można osiągnąć przeprowadzając co jakiś czas odsalanie (ręczne lub mechaniczne).