Patent dla Pensylwanii
Jeden z globalnych producentów opakowań z amerykańskiego stanu Pensylwania podjął się wyzwania w zakresie innowacyjnych materiałów. Zgłoszony obecnie patent jest pierwszym, który umożliwia wdychanie zapachów przez zamknięcia zgrzewane indukcyjnie. Według sprawozdań firmy, proces ten można stosować do szerokiej gamy materiałów i nadaje się do materiałów jednowarstwowych lub do laminatów do 9 warstw.
Technologia drukowania powłok zapachowych
Dzięki opracowaniu specjalisty szczególnie wykwintne tłoczenie opakowań może również uwalniać perfumy 1:1, gdy tylko dotknie się odpowiednio lakierowanego obszaru pudełka. Dzięki zastosowaniu dodatkowego rękawa specjalne lakiery na bazie oleju mogą być zamknięte w kapsułkach i hermetycznie konserwowane w mikroskopijnie małych kulkach. Specjalne włączenie kapsułek zapachowych zapobiega pękaniu kulek podczas drukowania. Jednak po dotknięciu przez konsumentów otwierają się i mówi się, że mogą zachować swój pełny efekt do 12 miesięcy, pomimo zewnętrznych wpływów.
Technologia scratch do składania pudełek
Eksperci od opakowań przyjrzeli się bliżej percepcji węchowej. Rezultatem są również mikroskopijne kapsułki, których płynna, nierozpuszczalna w wodzie zawartość jest uwalniana przez drapanie lub ściskanie. Są one hermetycznie zamykane, konserwowane i domieszane do lakieru nadrukowanego na składanych pudełkach.
Przyjemne zapachy zwiększają sprzedaż
Zapachy do pomieszczeń mogą mieć również znaczenie dla wyników sprzedaży odzieży: dzięki wprowadzeniu zapachów do sklepów. Międzynarodowy producent artykułów sportowych miał zwiększyć sprzedaż o około 80%, a eksperymenty przeprowadzone na stacjach benzynowych, których powierzchnie sprzedażowe pachniały już palonymi ziarnami, potwierdziły ok. 300-procentowy wzrost sprzedaży produktów kawowych na wynos.
Recykling - to, co nie pachnie dobrze, trudno poddać recyklingowi
To, co nie pachnie dobrze, trudno poddać recyklingowi. Ta prosta zasada dotyczy rosnącej ilości odpadów z tworzyw sztucznych na całym świecie. Jednym ze sposobów recyklingu w sposób przyjazny dla środowiska i klimatu, i uzyskania wysokiej jakości recyklatów pokonsumenckich, jest ulepszone sortowanie i ponowne przetwarzanie. Do tej pory obniżona jakość materiałów znacznie ograniczała ponowne wykorzystanie recyklatów tworzyw sztucznych, a wynikało to głównie z ich zapachu.
Naukowcy opracowali nowy, przyjazny dla środowiska proces na skalę laboratoryjną, który usuwa zapachy z opakowań plastikowych. Nowy proces opiera się na ekstrakcji wodą pod ciśnieniem. Usuwa ona śladowy zapach limonen z komercyjnych opakowań HDPE i nie wymaga rozpuszczalników organicznych. To obniża koszty i chroni środowisko. W ten sposób jakość materiału przetworzonych odpadów z tworzyw sztucznych może zostać znacznie zwiększona w ciągu jednej godziny. Analiza w trakcie procesu opiera się na spektroskopii w podczerwieni i spektrometrii masowej, które dostarczają zespołowi badawczemu danych na temat składu chemicznego próbek w zależności od różnych warunków ekstrakcji. Dane analityczne pokazują, że po ekstrakcji w próbkach znajduje się znacznie mniej limonenu.
Ponadto, oprócz substancji zapachowej, z próbek pierwotnie znajdujących się w opakowaniu usuwane są inne zanieczyszczenia i krótkołańcuchowy HDPE. Na podstawie tych analiz eksperci określili optymalne parametry procesu ekstrakcji substancji zapachowych z opakowań HDPE za pomocą wody pod ciśnieniem.
Wyniki projektu pokazują korzyści systemowego podejścia do rozwiązywania bieżących problemów technologii tworzyw sztucznych o dużym znaczeniu społecznym. Ze względu na podstawową koncepcję proces jest równie odpowiedni dla krajów uprzemysłowionych, wschodzących i rozwijających się, dzięki czemu wszyscy uczestnicy rynku, którzy wprowadzają produkty z tworzyw sztucznych do handlu, mogą potencjalnie z niego skorzystać.
Podsumowanie
Opakowanie jest znacznie więcej niż tylko osłoną dla produktu - to potężne narzędzie marketingowe, które może wpływać na decyzje zakupowe, budować markę i tworzyć doświadczenia. W dobie nasycenia rynku i rosnącej konkurencji inwestycja w przemyślane oraz zrównoważone opakowania może być kluczem do sukcesu.
Zapachy i dezodoranty do tworzyw sztucznych mają wiele zastosowań i odgrywają coraz większą rolę w marketingu opakowań żywności i napojów oraz w produktach konsumenckich do domu. Ze względu na obawy związane z temperaturą przetwarzania, zapachy lepiej nadają się do olefin niż do tworzyw sztucznych o wyższej temperaturze, takich jak nylon lub PET. Zapachy są zazwyczaj włączane do masterbatchy w celu późniejszego dodania podczas wytłaczania lub formowania części z tworzywa sztucznego.
Autor: Marta Lenartowicz-Klik