Dzięki zastosowaniu niskotemperaturowego przetwarzania w unikalnym procesie produkcji przedmieszek zapachowych historia termiczna produktu nie jest narażona na szwank, a zatem chronione są najważniejsze charakterystyki aromatów, jednocześnie umożliwiając finalnemu produktowi uzyskanie optymalnej wydajności. Klient może zazwyczaj zastosować normalne temperatury wymagane do przetwarzania polimerów.
Podczas gdy możliwe jest zastosowanie standardowych temperatur przetwarzania tworzyw, trzeba mimo wszystko utrzymywać te temperatury blisko dolnej granicy, co zminimalizuje utratę aromatu. Przygotowanie musi być tak zaprojektowane, aby zapachy przetrzymały temperatury, w jakich przetwarzane są tworzywa oraz by zapewniło długi czas ich pozostawania w produkcie końcowym. Czynniki takie jak kompatybilność zapachu z bazą, wybór polimerowego nośnika i czas przebywania w wytłaczarce mają wpływ na to, jak dobrze zapach został umieszczony w polimerowej matrycy i może być z niej powoli uwalniany. Firmy dostarczają peletki zawierające zapach, które można wykorzystać w saszetkach lub jako koncentrat przy przetwarzaniu tworzyw sztucznych. Peletki utrzymują zapach dłużej, dzięki opatentowanym metodom tworzenia mieszanek. Eksperci zajmujący się przetwarzaniem tworzyw mogą pomóc przetwórcom tworzyw w zoptymalizowaniu ich procesów produkcyjnych tak, aby zapach pozostał nienaruszony. Wśród możliwych rozwiązań są: późniejsze dodanie koncentratu zapachowego, zastosowanie krótszego czasu przebywania tworzyw w wytłaczarce lub niższych temperatur. Przedsiębiorcy zajmujący się tworzeniem mieszanek, dostawcy zapachów oraz przetwórcy tworzyw sztucznych często pracują razem, tworząc trójstronne zespoły w celu opracowania takiego procesu włączania zapachu do receptury tworzywa, który sprosta zarówno warunkom przetwarzania, jak i potrzebom końcowego odbiorcy. Proces opracowywania zakłada także optymalizację rozpuszczalnika lub nośnika aromatu i poszukiwanie możliwych odbarwień pojawiających się w wyniku interakcji z innymi domieszkami. Zamykanie zapachu w strukturze polimeru w celu zoptymalizowania wydajności jest bardzo delikatnym procesem.
Jedna z firm, która jakiś czas temu rozpoczęła komercyjną produkcję, stosuje zgłoszony do opatentowania proces otrzymywania mieszanek wykorzystujący wielofazową dyspersję i minimalne ogrzewanie. W ten sposób tworzone są polimerowe koncentraty nasycone aromatem lub związki do bezpośredniego użycia w prawnie zastrzeżonych matrycach polimerowych. W procesach produkcyjnych prowadzonych pod zwiększonym ciśnieniem i w temperaturze otoczenia, temperatury wzrastają o co najwyżej 5-10°C. Dlatego nie może być mowy o utracie zapachu poprzez wyparowanie lub wypalenie i nie ma tu miejsca zmiana koloru wynikająca z wystawienia na działanie ciepła. Jest popyt na produkty pochodzące z niewykorzystujących ogrzewania procesów, szczególnie ze względu na świetne próbkowanie aromatów oraz inne zastosowania. Ciepło odbiera wysokie i niskie nuty zapachu, a po tym właśnie rozpoznaje się perfumy. W zależności od rodzaju tworzywa, zapachu i zastosowania możliwe są poziomy obciążenia od 5% do 70%.
Zapachy mogą także zostać dodane za pośrednictwem mikroporowatych koncentratów żywic. Struktury te zachowują się jak malutkie gąbki mające zdolność do absorbowania wielokrotności swojej masy płynnych domieszek. Kiedy ciecze lub topliwe ciała stałe zostaną zmiksowane z porowatym polimerem, wolne przestrzenie o mikronowych rozmiarach w polimerze wypełniają się na zasadzie absorpcji mikrokapilarnej. Ponieważ mieszanie jest prowadzone w temperaturze pokojowej, proces ten jest nad wyraz odpowiedni dla domieszek wrażliwych na ciepło. Gdy układ zostanie nasycony domieszkami do 75% swojej wagi, polimer nadal pozostaje suchy i sypki. Wszelako przetwórcy powinni zostać przeszkoleni w zakresie przetwarzania aromatów i spodziewać się ich uwalniania podczas procesu produkcyjnego. W niektórych przypadkach należy zapewnić inne systemy operowania powietrzem. Do tej pory istniało niewiele możliwości, aby konsumenci mogli poczuć zapach zawartości bez otwierania opakowania. Dzięki tej technologii aromaty można teraz wyczuć poprzez zamknięcia zgrzewane indukcyjnie.
Przykład: detergenty
"Wyciśnij i powąchaj"! Dzięki unikalnej kompozycji perełek zapachowych konsumenci mogą przetestować zapach w punkcie sprzedaży, bez konieczności otwierania opakowania. Gdy tylko odłączana nasadka zostanie ściśnięta, zapach wydostaje się przez maleńkie otwory. Oprócz tego bezpośredniego doświadczenia zapachu, opatentowana technologia magazynu świeżości zapewnia, że aromat zamknięty w bąbelkach uwalnia się tylko wtedy, gdy dotykane są prane ubrania. Dlatego mówi się, że zapach utrzymuje się w garderobie użytkowników do 3 miesięcy.