2. Efektywne wykorzystanie floty nośników
Prowadząc badania potrzeb klienta Elkom Trade S.A. obserwuje zjawisko nieefektywnego wykorzystania dostępnych nośników.
Związane jest to z poniższymi czynnikami:
a) problemem z ilościowym określeniem pełnego zapotrzebowania na opakowania (magazyn, produkcja, w transporcie, u klienta, bufor bezpieczeństwa, piki sezonowe)
b) zgubieniem lub brakiem informacji o lokalizacji opakowania, zniszczeniem, nieterminowym zwrotem opakowania (przetrzymanie przez klienta)
c) zwrotem niewłaściwego lub uszkodzonego nośnika
d) ograniczoną funkcjonalnością opakowania (brak możliwości składania, sztaplowania, ekonomicznego transportu wewnętrznego i zewnętrznego)
e) nierozpoznanymi kosztami rotacji opakowań (nieokreślone, zmienne, wysokie)
3. Serwis jako istotny element procesu zarządzania nośnikami
Metalowe opakowania rotujące odznaczają się „długowiecznością”. Blisko 10-letni średni okres użytkowania pojemników, składowanie w trudnych warunkach atmosferycznych, nieumiejętna obsługa oraz uszkodzenia mechaniczne powodują, że konieczna staje się ich naprawa, renowacja oraz mycie. Od długiego już czasu odbiorcy systemów logistycznych Elkom Trade S.A zwracają uwagę na aspekt utrzymania pojemników w stanie umożliwiającym dalsze korzystanie z nich. Nie bez znaczenia jest fakt, że zakup floty jest sporą inwestycją dla firmy. Dbałość o kosztowne wyposażenie (często też pojemniki to środki trwałe) staje się palącym problemem. Wizja kolejnej dużej inwestycji we flotę z racji zużycia starej stanowi wystarczający motywator do zastanowienia się nad opcją serwisu. Przy założeniu prawidłowego użytkowania pojemników potrzeba ich serwisowania pojawia się maksymalnie po ok. 8 latach. Dotyczy ona zazwyczaj wymiany zużytych plastikowych płyt kanalikowych, które funkcjonują jako wypełnienie pojemnika. Znacznym problemem staje się czystość nośnika. Pojawiają się naturalne zabrudzenia (kurz, błoto), w kontenerach siatkowych dają się zauważyć również resztki produktów z uszkodzonych opakowań pierwotnych (substancje organiczne). W wyniku składowania i magazynowania w niesprzyjających warunkach atmosferycznych pojawia się korozja i ubytki powłoki ochronnej.