Cyrkularne tworzywa sztuczne w Polsce i w Europie

Cyrkularne tworzywa sztuczne…

Na drodze do cyrkularnej gospodarki

Cyrkularna gospodarka tworzyw sztucznych to zrównoważony model, w którym tworzywa sztuczne dłużej pozostają w obiegu; zmniejsza się ich zużycie , są ponownie wykorzystywane, a po zakończeniu okresu użytkowania poddawane recyklingowi. Dzięki temu zostaje zachowana wartość odpadów tworzyw sztucznych jako zasobu, przy jednoczesnej redukcji emisji CO2 i unikaniu składowania odpadów tworzyw na wysypiskach, spalania lub zaśmiecania środowiska, także morskiego. W tegorocznym raporcie szczegółowo omówione zostały różne technologie recyklingu, a także produkcja tworzyw sztucznych z surowców niekopalnych, tj. tworzyw biopochodnych, tworzyw z przypisaną zawartością pochodzenia biologicznego (ang. bio-attributed plastics) oraz tworzyw pozyskanych poprzez wychwytywanie i wykorzystanie węgla.

Już wcześniej  potwierdzono, że obieg zamknięty jest najszybszą, najtańszą, skuteczną i niezawodną metodą ograniczenia ilości odpadów tworzyw sztucznych i emisji gazów cieplarnianych pochodzących z systemu tworzyw sztucznych. Z raportu "Tworzywa sztuczne w obiegu zamkniętym - analiza sytuacji w Europie" widać, że w latach 2018–2022 transformacja systemu tworzyw sztucznych w kierunku cyrkularności znacznie przyspieszyła. Dowodzi tego m.in. wzrost dostępności materiałów z recyklingu odpadów pokonsumenckich o 70% od 2018 r. (6,8 mln ton w 2022 r.) , a także fakt, że cyrkularne  tworzywa sztuczne stanowią obecnie 13,5% (7,3 mln ton) wszystkich tworzyw wykorzystywanych do produkcji plastikowych wyrobów i części w Europie. Tym samym europejski system tworzyw sztucznych jest już w ponad połowie drogi do osiągnięcia pośredniego celu wyznaczonego w mapie drogowej The Plastics Transition, zakładającego wykorzystanie cyrkularnych surowców w nowych produktach na poziomie 25% do 2030 r.

Natomiast poziom recyklingu w 2022 r. osiągnął 26,9% (8,7 mln ton) i po raz pierwszy w historii więcej odpadów tworzyw sztucznych jest poddawanych recyklingowi niż składowanych na wysypiskach. To znaczący krok na drodze do gospodarki obiegu zamkniętego tworzyw sztucznych w Europie.

Tworzywa sztuczne w obiegu zamkniętym- analiza sytuacji w Europie
Zbiórka i zagospodarowanie pokonsumenckich odpadów tworzyw sztucznych w Europie

Recykling głównym źródłem cyrkularnego surowca

W 2022 r. w Europie cyrkularne tworzywa sztuczne były produkowane z uwzględnieniem kilku źródeł surowca. Głównym z nich były odpady tworzyw przetworzone w recyklingu mechanicznym (13,2%), za 1% odpowiadały surowce pochodzenia biologicznego, a 0,1% pochodziło z recyklingu chemicznego. Wykorzystanie cyrkularnych tworzyw sztucznych różni się w zależności od sektora przemysłu wykorzystującego tworzywa. Największy popyt występuje w sektorze opakowań, budownictwie i rolnictwie. Na ich tle inne sektory, w tym motoryzacja oraz elektronika i elektronika, pozostają w tyle.

Zwiększenie poziomów recyklingu wymaga znacznego zwiększenia inwestycji w poprawę sortowania i zdolności produkcyjnych recyklingu, w tym recyklingu chemicznego. Innowacyjne technologie recyklingu chemicznego są koniecznym uzupełnieniem recyklingu mechanicznego, by możliwe było wykorzystanie potencjału surowcowego odpadów tworzyw sztucznych, zwłaszcza tych, które kierowane są obecnie na składowiska i do spalarni. Bardzo ważną rolę w zwiększeniu poziomów selektywnej zbiórki odpadów odgrywają i będą odgrywały w przyszłości udoskonalone modele rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) oraz inne obowiązkowe środki zachęcające do sortowania odpadów zmieszanych. Zwiększanie popytu rynkowego na recyklaty tworzyw sztucznych może stanowić kluczową zachętę do niezbędnych inwestycji.

Reportaże

Forum