Nowe akty prawne dla recyklingu, opakowań i tworzyw sztucznych

Nowe akty prawne dla recyklingu… Ostatnie dni przyniosły kilka nowych aktów prawnych regulujących zakres funkcjonowania branży zajmującej się recyklingiem, opakowaniami oraz tworzywami sztucznymi.

Wpierw minister środowiska wydał rozporządzenie odnośnie wysokości poziomów odzysku i recyklingu jakie będą obowiązywać w naszym kraju w latach 2008-2014. Akt jest zgodny z Traktatem Akcesyjnym jaki Polska zawarła przed wejściem do Unii Europejskiej.

Wzrost nowych poziomów w większości materiałów będzie miał charakter liniowy. W szkle natomiast ustawodawca wprowadził wzrosty w latach 2008-2010 o dwa punkty procentowe, w 2011 i 2012 wzrosty o trzy punkty procentowe, a w dwóch ostatnich latach wzrosty kolejno o sześć i pięć punków procentowych.

W tym surowcu taka dynamika wzrostu pozwoli z jednej strony osiągnąć nałożony na Polskę poziom recyklingu w 2014 r. a z drugiej strony zmniejszy ryzyko niezrealizowania przez przedsiębiorców rocznych poziomów w pierwszych latach okresu 2008-2014.

Należy również podkreślić, iż w grupie tworzyw sztucznych poziom recyklingu spada z 25 proc. w 2007 r. do 16 proc. w 2008 r. Spadek ten związany jest m.in. z poziomem 22,5 proc. jaki Polska ma osiągnąć w 2014 r. Warto jednak wiedzieć, że począwszy od 2008 r. recyklingiem chemicznym nie będzie można realizować obowiązku recyklingu w tworzywach sztucznych.

Jednocześnie weszło też w życie rozporządzenie ministra rolnictwa w sprawie znakowania środków spożywczych. Reguluje ono szczegółowy zakres informacji podawanych w oznakowaniu opakowanych środków spożywczych i środków spożywczych bez opakowań przeznaczonych bezpośrednio dla konsumenta finalnego lub do zakładów żywienia zbiorowego. Rozporządzenie reguluje ponadto sposób znakowania środków spożywczych.

Od początku miesiąca obowiązuje też rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie wykazu substancji, których stosowanie jest dozwolone w procesie wytwarzania lub przetwarzania materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych. Ten akt dotyczy również sposobu sprawdzania zgodności tych materiałów i wyrobów z ustalonymi limitami.

Rozporządzenie stosuje się do materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych oraz ich części wykonanych wyłącznie z tworzyw sztucznych lub składających się z dwóch lub więcej warstw, przy czym każda warstwa wykonana jest wyłącznie z tworzywa sztucznego. Warstwy są połączone ze sobą za pomocą klejów lub w inny sposób.

Czytaj więcej:
Prawo 473